Kolejny ciekawy obraz w cyklu „Kino konesera” w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie można zobaczyć we we wtorek, 5 czerwca. O godzinie 18.30 zaprezentowany zostanie film w reżyserii Armando Iannucciego – „Śmierć Stalina”.

Iannucci dał się poznać szerokiej widowni jak autor doskonałego serialu komediowego – „Figurantka”, w którym tytułową postacią jest pani wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, nieco inaczej wyobrażająca sobie swoje zdania i obowiązki niż to się ma w rzeczywistości. Także powstała przed dziewięcioma laty satyra – „Zaplątani” – sfery rządzące przedstawiła w krzywym zwierciadle. Tym razem brytyjski minister niefortunnie wyraził swoje zdanie, czym mimowolnie wyraził poparcie dla planów wojennych.

Najnowszy obraz przenosi nas jeszcze dalej na wschód – jego akcja, jak można już domniemywać na podstawie tytułu, rozgrywa się w Moskwie, a rozpoczyna w dniu śmierci Stalina, zatem odbywamy swego rodzaju podróż w czasie. Józefa Stalina żegnamy w pierwszych minutach filmu, ale nadal obcować będziemy z osobami bezwzględnymi, okrutnymi, chwytającymi się wszelkich metod, by przejąć władzę i wpływy.

Ze swej najgorszej strony dadzą się poznać Nikita Chruszczow (w tej roli Steve Buscemi), Ławrientij Beria (kreowany przez Simona Russella Beale’a), Wiaczesław Mołotow (znany z „Latającego cyrku Monty Pythona” Michael Palin) i Gieorgij Malenkow (w którego wcielił się Jeffrey Tambor).

Warto jednak pamiętać, iż jest to komediodramat, a reżyser przyzwyczaił już odbiorców, że jego filmy mogą być odczytywane jako komentarz do współczesnych zdarzeń, a w tym przypadku – jako krytyka każdego systemu totalitarnego – a takich i dziś nie braknie…

Film otrzymał cztery nagrody BIFA (British Independent Film Award) – za najlepszy dobór obsady, najlepszą charakteryzację i fryzury oraz najlepszą scenografię, za którą odpowiada Cristina Casali, a także dla najlepszego aktora drugoplanowego – to wyróżnienie dostał Simon Russel Beale (wcielający się w rolę Berii).

„Śmierć Stalina” choć rozgrywa się w roku 1953, winniśmy odczytać jako naszą współczesność zobrazowaną w historycznym anturażu, a co najważniejsze – powinniśmy wyciągnąć naukę z tej komicznej, ale i gorzkiej lekcji historii.

https://www.youtube.com/watch?v=k6f0FmpAbeA

W naszym konkursie, trwającym do 3 czerwca do godz. 20.00, można wygrać 2 pojedynczy bilety do Kina konesera na “Śmierć Stalina”. Wystarczy wysłać do nas mailem (redakcja@niebywalesuwalki.pl) odpowiedź na pytanie: Na podstawie jakiej publikacji powstał scenariusz filmu Armanda Iannucciego? Zwycięzców wylosujemy, na stronie opublikujemy też ich nazwiska. Bilety wygrali: Alina Stasiak i Janusz Sztelmach.

Cykl Kino konesera w Cinema Lumiere objęty jest patronatem medialnym portalu “Niebywałe Suwałki”.

Pokaz filmu „Śmierć Stalina” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach

Dodaj komentarz