Dorota Jabłońska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego oraz Anna Musiałowicz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych podpisały w piątek, 29 czerwca umowy na przyłączenie tych szkół do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Tym samym dołączyły do grona pierwszych stu szkół w kraju, które będą miały dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu. W podpisaniu umów wziął udział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Informacja prasowa.

– W pierwszej setce znalazły się dwie szkoły z Suwałk. Na program OSE przeznaczono aż 1,6 mld zł. Za te pieniądze w ciągu 4 lat zostaną przyłączone do internetu wszystkie szkoły w kraju. To program w 100% finansowany z budżetu państwa a to oznacza, że samorządy nie będą musiały do niego dopłacać – poinformował Stanisław Derehajło, dyrektor Centrum Kontaktu OSE.

Program Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. – Cieszę się, że moja szkoła została wytypowana jako jedna z pierwszych do tego programu. To skok cywilizacyjny dla nas. To o tyle istotne, że I LO przystępuje do międzynarodowej matury, a Internet szerokopasmowy to jeden z warunków, aby dostać akredytację – powiedziała Dorota Jabłońska, dyrektor I LO.

– W dzisiejszych czasach Internet to narzędzie, bez którego nie moglibyśmy kształcić naszych uczniów. Wiele z programów pracuje w chmurze. To konieczne, by internet był szybki – dodała Anna Musiałowicz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

Do każdej ze szkół zostanie doprowadzone łącze o szybkości 100 mb/s. Zgodnie z ustawą o OSE, NASK (operator) powinien zapewnić możliwość korzystania z szybkiego Internetu wszystkim szkołom kształcącym osoby niedorosłe. Szkół spełniających to kryterium jest około 30 tys. i mieszczą się one w blisko 19 500 lokalizacjach. NASK ze względów operacyjnych nie jest w stanie podłączyć wszystkich szkół w pierwszym roku prowadzenia działalności OSE. Zostało więc przyjęte, iż w 2018 r. zrealizowane będą przyłącza do 1 500 lokalizacji, co powinno być równoznaczne z zapewnieniem szybkiego symetrycznego Internetu do blisko 2 000 szkół. W kolejnych latach NASK zintensyfikuje prace i już w 2019 r. liczba podłączonych lokalizacji szkół powinna przekroczyć 12 700.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj