W ostatnią sobotę rozpoczęło się trzecie w tym roku szkolenie kandydatów do służby w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Szkolenie przechodzi ponad 120 ochotników z całego województwa. Oznacza to, że w regionie liczba Terytorialsów zbliża się do 2 000 żołnierzy.

Tym razem, oprócz batalionów lekkiej piechoty, rozwijane są też pododdziały podlegające bezpośrednio dowódcy brygady, czyli kompanie logistyczna oraz wsparcia.

Nowo przybyli kandydaci przechodzą obecnie intensywne szkolenie, które ma ich nauczyć podstawowych umiejętności niezbędnych żołnierzom lekkiej piechoty. Główny nacisk położony jest na taktykę i szkolenie strzeleckie, które realizowane jest z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (m.in. strzelnicy kontenerowej oraz, dzięki uprzejmości 15 Brygady Zmechanizowanej, symulatora Śnieżnik).

Ponadto, żołnierze uczą się topografii, podstaw łączności oraz udzielania pierwszej pomocy. Szczególnie ta ostatnia umiejętność potwierdza, że Terytorialsi otrzymują praktyczną wiedzę, którą wykorzystywali już niejednokrotnie, aby ratować ludzkie zdrowie i życie.

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będą przysięgi wojskowe, które odbędą się w Sokółce (godz. 11:30; uroczystość poprzedzi msza święta godz. 10:00) oraz w Bielsku Podlaskim (godz. 16:00). Kolejne wcielenie zaplanowane jest już w najbliższą niedzielę. W szeregi brygady wstąpią wówczas żołnierze rezerwy, którzy rozpoczną 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. Nabór do brygady to proces ciągły. Wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz informacje na temat procesu rekrutacji do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej można znaleźć na stronie internetowej www.terytorialsi.mil.pl.

Fot. DWOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj