Powołany przez premiera Matusza Morawieckiego specjalny fundusz budowy dróg lokalnych ruszy tej jesieni i na najbliższe 18 miesięcy będzie wielkim zastrzykiem finansowym dla naprawy i budowy dróg gminnych i powiatowych. Ze środków funduszu zostaną przebudowane drogi m.in. w gminie Raczki i w Augustowie.

– Fundusz to ok. 5 mld zł. To jest siedem razy więcej na budowę dróg, w porównaniu do naszych poprzedników. Ten fundusz zmieni cywilizacyjnie Polskę i panoramę drogową. Tak, by nasz kraj była całością od strony infrastrukturalnej. To będzie impuls do rozwoju gospodarczego dla gmin i powiatów, które do tej pory nie miały możliwości udziału w programie remontów i budowy dróg – mówił podczas niedawnej odprawy z wojewodami premier Mateusz Morawiecki.

Na tegoroczny pilotaż do wielkiego programu budowy dróg rząd przeznaczy 1,5 mld zł. – Państwo przekaże 500 mln zł wsparcia na kolejną transzę inwestycji w drogi lokalne. Pierwsza transza, która popłynęła ze strony rządu na ten cel to 800 mln zł. Wojewodowie znakomicie wywiązali się z zadania, zbierając wnioski samorządów – podkreślał minister spraw wewnętrznych i administracji, Joachim Brudziński. Jak poinformował minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński, „w ramach programu wsparcie uzyska 421 jednostek samorządu terytorialnego na realizację 433 zadań”.

Z rządowych pieniędzy zostaną zrealizowane liczne inwestycje, w  tym: przebudowa drogi gminnej w gminie Raczki nr 102409B o nawierzchni żwirowej na bitumiczną Stoki – Kurianki Pierwsze – dł. Odcinka 0,72 km; przebudowa drogi powiatowej nr 2540B Raczki – Sucha Wieś – Janówka – Augustów na odcinku Raczki – Dowspuda w km 0+000-1+850; rozbudowa ulic powiatowych miejskich nr 2508B Głowackiego oraz nr 2528B Młodości w Augustowie.

Leave a Reply