AUKSO 2018: Krauze, Kaspszyk, Kobyliński

Muzyka XIX Letniej Filharmonii AUKSO już niebawem zabrzmi na Suwalszczyźnie. W tym roku wraz z tyską orkiestrą pod dyrekcją Marka Mosia na koncertach i spotkaniach w Suwałkach, Maćkowej Rudzie, Folwarku Hutta, Mikołajewie oraz Gawrych Rudzie pojawią się między innymi: uznany w kraju i za granicą ambasador kultury polskiej, dyrygent, dyrektor Filharmonii Narodowej – maestro Jacek Kaspszyk oraz jeden z czołowych współczesnych kompozytorów – Zygmunt Krauze.

Orkiestra AUKSO przyzwyczaiła już publiczność do tego, że podczas wydarzeń muzycznych wykonuje kompozycje spoza klasycznego nurtu, budując w ten sposób swój elitarny wizerunek jako orkiestry awangardowej, kroczącej własną drogą, poszukującej na najwyższym artystycznym poziomie punktów stycznych podzielonej dziś muzyki: klasycznej i rozrywkowej.

Do udziału w Letniej Filharmonii Marek Moś i Justyna Rekść-Raubo co roku zapraszają znakomitych solistów. Obok Jacka Kasprzyka podczas XIX edycji wydarzenia pojawi się Zygmunt Krauze, który nie tylko opowie o swoich artystycznych peregrynacjach, ale też wykona własne kompozycje podczas recitalu. W Suwałkach wystąpią też goście z zagranicy: pochodzący z Izraela wokalistka Reut Rivka i gitarzysta Dima Gorelik oraz kolumbijski basista Edi Sanchez – soliści zespołu KK PEARLS, działającego pod kierownictwem polskiego pianisty Krzysztofa Kobylińskiego. W programie festiwalu znalazło się też miejsce na otwarte zajęcia i warsztaty z technik relaksacyjnych oraz fizykoterapii dla muzyków pod kierunkiem austriackiego specjalisty Burkharda Dammanna.

Jak zaznacza Justyna Rekść-Raubo, dyrektor Letniej Filharmonii AUKSO, w tym roku wydarzenie będzie miało klasyczny układ, wzmacniający wrażenia artystyczne – Filharmonię rozpocznie kameralny koncert kwartetu, następnie odbędzie się ciąg spotkań, aby w weekend zachęcić publiczność do udziału w koncertach orkiestrowych.

Orkiestra AUKSO zaprezentuje się w trzech odsłonach programowych, w każdej kładąc ważne akcenty w wątkach nawiązujących do obchodzonych w roku 2018 jubileuszy. W programie klasycznym (Gawrych Ruda) obok utworów doby baroku (koncerty Antonio Vivaldiego z udziałem solisty – Waldemara Gromolaka) znajdą się utwory polskich kompozytorów (m.in. Paderewskiego). Repertuarowo Festiwal wyeksponuje także twórczość Zygmunta Krauzego (Suwałki), świętującego w tym roku swoje osiemdziesięciolecie. Koncert finałowy wypełni program autorski – wspólnie wykonana muzyka pod kierunkiem kompozytora, pianisty i improwizatora Krzysztofa Kobylińskiego – założyciela i lidera międzynarodowego zespołu KK PEARLS. Skomponowane w różnych okresach działalności muzycznej Krzysztofa Kobylińskiego utwory budzą ogromne zainteresowanie odbiorców i autentyczny podziw publiczności, niezależnie od punktu geograficznego, w którym odbywa się koncert. Zespół można było usłyszeć m.in. w radiowej Trójce, na festiwalach Warsaw Summer Jazz Days, Palmjazz Festival.

Program:

XIX Letnia Filharmonia AUKSO w Suwałkach, Gawrych Rudzie i Maćkowej Rudzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj