Jubileusz 350-lecie przybycia kamedułów nad Wigry, wpisujący się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczął się w maju. Przed nami wciąż wiele wydarzeń.

Ks. Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 30 lipca zapraszał mieszkańców Suwalszczyzny i turystów do skorzystania z wielu atrakcji kulturalnych i religijnych. – W trakcie jubileuszu chcemy podkreślić, jak wiele ważnego, dobrego przywieźli i zostawili tu Ojcowie Kameduli. Chcemy podkreślić duchowe dziedzictwo kamedułów, którzy przynieśli na te tereny cywilizację, przemysł – powiedział ks. Nogowski.

Ważnym dla Suwalszczyzny wydarzeniem będą sierpniowe (26.08) dożynki wojewódzkie, powiatowe, gminne i parafialne, które odbędą w Wigrach. Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki podkreślił, że to okazja, aby docenić trud rolników, których w ostatnim okresie dotknęły susze.

Wsparcia na szczeblu regionalnym udzielił Wigrom również Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, który włączył się w tym roku w organizację dożynek wojewódzkich. Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u przypomniał, że kalendarz wydarzeń w Wigrach jest jednak o wiele bogatszy – przed nami jeszcze wiele imprez o różnym charakterze.

Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego cieszył się, że województwo ma swój udział w przywracaniu blasku obiektowi – dzięki pomocy marszałka i ministra kultury intensywne remonty w Wigrach trwają już od dwóch lat. Modernizacji zostały poddane Dom Królewski i Kaplica Kanclerska. Rozpoczął się już II etap renowacji obiektu – remont 10 eremów tarasu górnego i wieży zegarowej, na które przeznaczono 5 mln euro. W planach jest przeprowadzenie III etapu prac, obejmujących modernizację 7 eremów tarasu dolnego.

Jakie wydarzenie odbędą się w Wigrach?

W tej chwili za wieżą zegarową można oglądać plenerową wystawę fotografii Leszka Mądzika. Przed nami: 04.08 w ogrodach klasztornych odbędzie się plener rzeźbiarski; 11.08 – w małej galerii/ogrodach klasztornych będzie można obejrzeć inscenizację z zakończenia I wojny światowej; 15.08 – odbędą się odpust i Jarmark Wigierski; 18.08 – kino plenerowe w Wigrach (film „Florian” zostanie wyświetlony w ogrodach klasztornych); 25.08 w małej galerii odbędzie się prelekcja poświęcona bohaterom Suwalszczyzny w latach 1918 – 1920′ 26.08 będą miały miejsce dożynki wojewódzkie, powiatowe, gminne i parafialne; 09.09 – koncert orkiestry kameralnej i chóru pod kierownictwem Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego; 15-16.09 – Europejskie Dni Dziedzictwa oraz konferencja; 23.09 – koncert niepodległościowy; 24-30.09 – plener malarski pod kierownictwem Andrzeja Strumiłły; 14.10 – Dzień Papieski; 21.10 – koncert niepodległościowy; 11.11 – msza w intencji Ojczyzny w 100-lecie odzyskania niepodległości.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj