Właściciele firm zatrudniający powyżej 5 pracowników, ustawowo muszą mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych. Każdy inny płatnik, który ma mniejszy biznes, po prostu dla własnej wygody powinien mieć PUE.

W województwie podlaskim na 65 tys. wszystkich czynnych płatników, profil posiada już ponad 36 tys. przedsiębiorców. Jednak ponad 1 tys. z tych, którzy zatrudniają 6 osób i więcej, na których ciąży obowiązek założenia konta na Platformie, jeszcze tego nie zrobiła. W dobie dzisiejszej elektronizacji i potrzeby zapewnienia sobie wygody w dostępie do wszystkich danych, posiadanie przez pracodawcę profilu na PUE jest bardzo istotne. Zdają sobie z tego sprawę nawet mniejsi przedsiębiorcy zatrudniający do 5 pracowników oraz opłacający składki tylko za siebie. Oni nie muszą zakładać konta na PUE, ale z uwagi na wygodę postanowili skorzystać z tej usługi. Takich przedsiębiorców w naszym województwie jest już prawie 35 tys. Ogółem w białostockim Oddziale ZUS profile na PUE założonych ma ponad 55 % przedsiębiorców, w stosunku wszystkich zarejestrowanych aktywnych płatników w województwie podlaskim.

Jak działa PUE przy zwolnieniach lekarskich

Zaświadczenia w formie elektronicznej są przekazywane przez internet tylko temu pracodawcy, który ma konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca pacjenta nie ma profilu na PUE ZUS, lekarz wręcza pacjentowi wydruk zwolnienia, a pracownik musi je dostarczyć do swojego szefa. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 ubezpieczonych mają obowiązek posiadać profil na PUE. Mniejsi płatnicy również mogą z tego profilu korzystać. Uruchomieniem tej usługi bardzo ułatwią pracę sobie, medykom, a także pomogą w powrocie do zdrowia swojemu pracownikowi.

Udogodnienie dla wszystkich

Jeśli właściciel firmy ma bezpłatny profil na PUE, otrzyma natychmiast wiadomość o wystawieniu pracownikowi e-ZLA, a także samo zwolnienie. Ważnym argumentem za posiadaniem takiego unowocześnienia jest również to, że pracodawca może drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę zwolnienia swojego pracownika, a także przekazać odpowiednie zaświadczenia, np. ZUS Z-3.

Pacjent, zatrudniony u pracodawcy posiadającego profil na PUE ZUS, któremu lekarz wystawi e-ZLA nie jest związany terminem siedmiu dni na dostarczenie zwolnienia. Nie dotyczą go w związku z tym ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego, czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

Mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj