Na początku listopada, tuż przed uroczystymi obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, w Muzeum Okręgowym w Suwałkach zostanie otwarta wystawa malarstwa Juliusza i Wojciecha Kossaków. W tej chwili ekspozycja prezentowana jest w Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii. W Suwałkach zobaczymy jeszcze więcej prac.

W Rapperswilu można oglądać 55 prac pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych, w tym Fundacji PBG Wysogotowo.

Jak zaznacza Eliza Ptaszyńska, kurator wystawy i kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, myślą przewodnią wystawy jest podkreślenie różnic w twórczości Juliusza i Wojciecha Kossaków. Na zwiedzających czekać będą też niespodzianki – na wystawie zostanie zaprezentowany obraz olejny z kolekcji prywatnej, który wcześniej w Polsce nie był pokazywany; wczesny autoportret Wojciecha Kossaka, a także ilustracje do powieści Henryka Sienkiewicza.

Wystawę będzie można zwiedzać od listopada do końca grudnia 2018 r. Ekspozycji towarzyszyć ma katalog oraz publikacja zawierająca wszystkie prace prezentowane w Suwałkach wraz z krytyczną analizą twórczości Kossaków.

Eliza Ptaszyńska o wystawie, która zostanie otwarta w Suwałkach:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj