Powodzenie i sukces firmy zależy od wielu czynników. Czasem wystarczy jedna zła decyzja, która może wiązać się z ogromnymi stratami finansowymi. Szczególnie jest to odczuwalne w firmach, które dysponują znacznym kapitałem. Właśnie dlatego co roku przedsiębiorstwa na całym świecie inwestują ogromne kwoty pieniędzy w doradztwo strategiczne. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych wydatki na ten cel sięgają nawet 2.5 mld dolarów amerykańskich. Właśnie z tego powodu tak wiele osób zadaje sobie pytanie, czy doradztwo zawodowe może być gwarantem osiągnięcia sukcesu?

Wykorzystanie wszystkich informacji

Po pierwsze powinniśmy zawsze pamiętać o tym, że prawdziwym kluczem do sukcesu są informacje, a w szczególności te, które mają bezpośredni wpływ na naszą działalność. Dlatego tak ważne jest to, żeby z uwagą śledzić najnowsze dane dotyczące np. PKB, stopy procentowej lub poziomu produkcji przemysłowej. Jednak te wszystkie informacje potrzebują analizy i wyciągnięcia wniosków, co wydaje się wręcz niemożliwe do zrobienia. Zatem powinniśmy skupić się na najważniejszych danych, które mają znaczenie dla naszej firmy. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie właściwej analizy, a jej wyniki na pewną będą miały wpływ na kierunek działania przedsiębiorstwa, a także podejmowane decyzje.

Doradztwo strategiczne – kto się tym zajmuje?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że doradztwo strategiczne wymaga naprawdę dużej wiedzy i doświadczenia. Poza tym konieczne jest indywidualne podejście do każdego przedsiębiorstwa. Właśnie z tego powodu doradztwem strategicznym najczęściej zajmują się wyspecjalizowane firmy, jak np. www.e-opex.pl, które zdają sobie sprawę z tego, które informacje należy wykorzystać, by klient podejmował dobre decyzje. Oczywiście możemy też oddelegować do takich obowiązków jednego z pracowników, jednak jego wiedza zawsze będzie mniejsza od specjalisty w tym zakresie, co może przynieść naprawdę wiele negatywnych skutków. Dlatego warto korzystać z pomocy osób, które poprowadzą naszą firmę w dobrym kierunku.

Z jakimi zadaniami musi zmierzyć się doradca strategiczny?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że do najważniejszych zadań każdego doradcy strategicznego, należy przede wszystkim zdobywanie odpowiednich informacji, a później ich analiza. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak powinniśmy postępować, by osiągnąć określone wyniki, ale też podążać w podobnym kierunku, co konkurencja. Jednak pamiętajmy o tym, że sam doradca nie odpowiada za sukces przedsiębiorstwa, on ma po prostu zapoczątkować zmiany.

Najważniejsze zadania doradcy strategicznego

  • Świeże spojrzenie na sytuację firmy osoby z zewnątrz,
  • Analiza najbardziej znaczących informacji,
  • Znalezienie rozwiązania na problemy firmy, czyli np. stagnacja sprzedaży lub stale zwiększająca się liczba reklamacji i zwrotów,
  • Indywidualne spojrzenie na każde przedsiębiorstwo,
  • Bardzo dobra znajomość branży, najnowszych trendów i przewidywań na kolejne lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj