Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej na dwa projekty obejmujące przebudowę sieci oraz wymianę starych węzłów grupowych na indywidualne przeznaczy prawie 23 mln zł. Prace zostaną przeprowadzone dzięki wysokiemu dofinansowaniu. Kolejne wnioski PEC-u czekają na rozstrzygnięcie – w budowę kotła na spalanie biomasy i instalacji oczyszczania spalin spółka chce zainwestować 49 mln zł.

Pierwszy z projektów, który otrzymał dofinansowanie pn. „Przebudowa i termomodernizacja sieci ciepłowniczej w mieście Suwałki w celu poprawy efektywności przesyłania ciepła” zakłada przebudowę i termomodernizację ponad 10 km sieci w latach 2018-2020. Projekt realizowany będzie w części północnej, północno-wschodniej i północno-zachodniej miasta. Prace będą przebiegać w ciągach ulic: Pułaskiego, Lityńskiego, Szpitalnej, Skłodowskiej, Wylotowej, Noniewicza, Minkiewicza, Putry, Waryńskiego, Północnej, E. Plater, Sikorskiego, Daszyńskiego, Kościuszki. W ramach termomodernizacji wymieniona zostanie otulina izolacyjna rurociągów sieci kanałowej– zastosowana zostanie pianka poliuretanowa  zabezpieczona powłoką z folii PCV. Wymianą zostaną objęte sieci budowane w latach 1981-1988. Wartość projektu – 16,1 mln zł (wartość dofinansowania w formie dotacji – 7,2 mln zł).

Drugi projekt to „Likwidacja węzłów grupowych w mieście Suwałki w celu poprawy efektywności dystrybucji  ciepła”. W ramach projektu PEC w Suwałkach zakłada, że w latach 2018-2020  zlikwiduje 12 węzłów grupowych dostarczających ciepło do budynków wielorodzinnych, zastępując je 49 węzłami indywidualnymi wraz  z  budową instalacji w poszczególnych budynkach i nowych przyłączy do tych węzłów. Realizacja projektu będzie prowadzona w północnej części  miasta, w obrębie ulic: Moniuszki, Kowalskiego, Paca, Reja Lityńskiego i Daszyńskiego. Wartość projektu to 6,7 mln zł (wartość dofinansowania w formie dotacji 3,4 mln zł).

Dwa pozostałe projekty, na które PEC chce otrzymać dofinansowanie to „Budowa instalacji spalania biomasy w PEC w Suwałkach” oraz „Budowa instalacji oczyszczania spalin kotła WR 25 nr 4 w Ciepłowni Głównej PEC w Suwałkach”. Wartość pierwszego z nich  to 37,8 mln zł (wnioskowana wartość dofinansowania – 17,9 mln zł); wartość drugiego – 11,2 mln zł (wnioskowana wartość pożyczki ze środków krajowych NFOŚiGW – 8,3 mln zł).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj