Jako że XIX edycja Letniej Filharmonii AUKSO stała pod znakiem fortepianu, zatem instrumentu tego nie mogło zabraknąć i podczas niedzielnego koncertu finałowego. A zasiadł przy nim prawdziwy wirtuoz, kompozytor i aranżer, Krzysztof Kobyliński. Wraz ze swym zespołem KK Pearls oraz Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia dostarczyli słuchaczom mnóstwa niecodziennych muzycznych wrażeń w dużej dawce.

Tekst: Katarzyna Otłowska

Foto: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Międzynarodowy zespół Krzysztof Kobyliński Pearls tworzy pięcioro pasjonatów, którzy dzięki różnym korzeniom i doświadczeniom razem stanowią ciekawą całość. Na fortepianie gra wspomniany już Kobyliński, drugi Polak w zespole to perkusista, Waldemar Lindner. W Kolumbii urodził się basista, Edi Sanchez, dwoje Izraelczyków w zespole to Dima Gorelik – gitarzysta oraz wokalistka Reut Rivka.

KK Pearls łączą w swej muzyce wpływy wynikające z kraju pochodzenia członków, jazzowe brzmienia, swobodne improwizacje i wspaniałą technikę. Kompozycje Krzysztofa Kobylińskiego wywołują równie wielkie wrażenie jak hipnotyzujący głos śpiewającej swoje autorskie teksty Reut Rivki. Znakomitym dopełnieniem tych brzmień była Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Warto dodać, że za aranżacje utworów zespołu KK Pearls odpowiada Piotr Steczek, skrzypek, kompozytor i multiinstrumentalista (który podczas koncertu dał także solowy popis gry na duduku, dętym instrumencie drewnianym o bardzo bogatej tradycji pochodzącym z Armenii).

Publiczność niemal do ostatnich miejsc wypełniła Salę im. Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury. Spodziewano się niezapomnianych wrażeń i słuchacze otrzymali je, a gorące oklaski sprawiły, że nie jeden, a kilka bisów cieszyło uszy zebranych.

Justyna Reukść-Raubo rozpoczynając uroczysty koncert jeszcze raz przypomniała patronów, sponsorów, osoby wspierające idee zaistnienia i działania Letniej Filharmonii AUKSO. Podziękowała honorowemu patronowi, bo od osiemnastu lat miasto Suwałki finansowo bierze udział w organizacji tej wyjątkowej imprezy. Prezydent Czesław Renkiewicz wyraził radość, iż poważna, klasyczna, wspaniale wykonana muzyka, która na dodatek rozbrzmiewa nie tylko w samych Suwałkach, ale i w okolicznych miejscowościach cieszy i uwrażliwia osoby tu mieszkające i odpoczywające. Podkreślił, że inwestycje w kulturę wysoką to najtrafniejsze działania, zatem zapewniając dalsze wsparcie wyraził nadzieję chyba wszystkich zebranych – że za rok, na przełomie lipca i sierpnia znów cieszyć się będziemy możliwością wysłuchania koncertów w ramach dwudziestej już Filharmonii AUKSO.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj