Szeroko pojęte sprawy ochrony środowiska, a co za tym idzie – zdrowia suwalczan, były tematem czwartkowej konferencji prasowej Grzegorza Mackiewicza, kandydującego na stanowisko Prezydenta Miasta Suwałk.

Bolączki i problemy, jakie w tym temacie można zaobserwować, naświetlił Bogdan Bezdziecki, zasiadający w ławach obecnej Rady Miejskiej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Przywołał on sprawę lipcowej awarii w miejskiej oczyszczalni ścieków. Wydarzenie to uwidoczniło skalę zagrożenia – przedstawiany jako wzorcowe przedsiębiorstwo, zakład ten jest niedoposażony, źle zarządzany, brakuje odpowiednich procedur – skonstatował Bezdziecki.

Kolejna pilna kwestia, to podłączenie do sieci ciepłowniczej mieszkań znajdujących się w zabytkowych budynkach w centrum miasta. Zbliżające się rozpoczęcie sezonu grzewczego każe myśleć także o zanieczyszczeniach emitowanych przez przestarzałe piece – jest to szczególnie dotkliwie zauważalne na osiedlach domków jednorodzinnych – stwierdził Bogdan Bezdziecki:

Głos w kwestii spraw związanych ze środowiskiem zabrał także ppłk Jarosław Kowalewski, kandydujący do Rady Miejskiej. Poruszył on temat problemów komunikacyjnych wynikających z niedostatecznie sprawnym odpływem wody (Osiedle Hańcza, ul. Warszawska). Przedstawiciele PiS-u dostrzegają także niewystarczającą ilość terenów zielonych – parków brakuje przede wszystkim na północy miasta. W wypowiedzi Kowalewskiego pojawił się także temat podniesiony na ostatniej sesji rady miejskiej przez Andrzeja Łuczaja – kwestia bardzo wysokich podwyżek czynszów dzierżawnych:

Odpowiedzią na dostrzeżone problemy są plany kandydata na prezydenta, kandydatów na radnych. Obejmują one – jak wyjaśnił Grzegorz Mackiewicz – doposażenie oczyszczalni ścieków, tak aby takie zdarzenia jak lipcowa awaria, nie zagrażały mieszkańcom Suwalszczyzny:

Mackiewicz zapewnia, iż zadba o podłączenie wszystkich mieszkań komunalnych do sieci ciepłowniczej. To posunięcie, a także dofinansowanie wymiany pieców pomogą walczyć ze smogiem, który jest złą wizytówką dla regionu, ale przede wszystkim – zagraża zdrowiu mieszkańców:

W planach jest wymiana taboru autobusowego, zamiana przestarzałych pojazdów na napędzane elektrycznie lub na gaz. Według kandydata PiS na prezydenta, priorytetem jest stworzenie przynajmniej dwóch parków na północy miasta. Mackiewicz krytycznie wypowiedział się także o podwyżce czynszów, która w ewidentny sposób obnaża brak troski miasta o środowisko, o wygląd miasta, o tereny zielone:

 

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Autobusy powinny być gazowe i koniecznie odjeżdżać z centrum przesiadkowego na polu za miastem.

Dodaj komentarz