Europejski Dzień Języków w Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach

0
1086
26 IX 2018, Suwalki - LO nr 3; Europejski Dzien Jezykow © 2018 Katarzyna Otlowska

Zachęcenie do nauki języków obcych oraz propagowanie wiedzy o krajach naszego kontynentu to cele Europejskiego Dnia Języków. Po raz pierwszy święto to obchodzono w 2001 roku. Inicjatywa spotkała się z gorącym przyjęciem, w obchody włączyło się mnóstwo – przede wszystkim młodych – osób. Od tamtej pory co roku 26 września organizowane są imprezy mające na celu popularyzowanie wiedzy o bogactwie języków europejskich, ale też dobrą zabawę. Pod takimi hasłami przebiegał dzisiejszy dzień w Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach.

Jak wyjaśnia Justyna Oberman, przewodnicząca zespołu języków obcych w III Liceum Ogólnokształcącym im. A. Lityńskiego w Suwałkach, w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków w roku 2018 uczestnicy chcą pokazać wielojęzyczną Europę w praktyce, ukazać jej różnorodność oraz propagować uczenie się języków.

Europejski Dzień Języków świętowano hucznie i pomysłowo. Cała społeczność szkolna brała udział w rywalizacji językowej. Jak mówi organizatorka, jest to wydarzenie niezwykle ważne dla młodych ludzi, ponieważ młodzież na co dzień uczy się języków: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego oraz hiszpańskiego. Ponadto w szkole uczą się przedstawiciele mniejszości narodowych, których ojczystym językiem jest rosyjski lub litewski. W szkole są także odziały dwujęzyczne, zatem istotnie uczniom jest bliska myśl zawarta w słowackim przysłowiu: „Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”.

Uczniowie starannie przygotowali się do występu podczas obchodów święta i zaprezentowali w ciekawy sposób kraje Europy – te bliskie choćby z faktu nauki języka obcego, ale i te, których języki – na razie – pewnie dla większości są egzotyczne: Szwecję, Ukrainę, Portugalię, Czechy. Były piosenki, autorskie produkcje filmowe licealistów, narodowe specjały z poszczególnych państw. Ciekawym pomysłem były żywe obrazy – rekonstrukcje słynnych dzieł malarstwa. Uczniowie rywalizowali w konkursach sprawdzających znajomość języków. Ciekawie spędzony dzień był okazją do poszerzenia wiedzy i dobrej zabawy.

 

 

 

Leave a Reply