Bez soczystych, aromatycznych, dojrzewających w słońcu pomidorów trudno wyobrazić sobie letnią kuchnię. Najsmaczniejsze są oczywiście te samodzielnie uprawiane na własnej grządce. Pomidory są jednak dość wymagające, jeśli chodzi o składniki odżywcze dlatego, aby osiągnąć wysokie plony, należy odpowiednio je nawozić.

Kiedy należy zacząć nawożenie pomidorów?

O to, aby zapewnić pomidorom wszelkie niezbędne składniki odżywcze, zatroszczyć się należy jeszcze przed ich posadzeniem. Dobre efekty przynosi zastosowanie przekompostowanego obornika jesienią i kompostu wiosną. Zapotrzebowanie pomidorów na składniki mineralne wzrasta w okresie ich intensywnego wzrostu i zawiązywania owoców, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Ich zasilanie nawozami mineralnymi możemy jednak rozpocząć już około 2-3 tygodni po umieszczeniu rozsady w gruncie. Zabieg ten powtarzamy mniej więcej co 2 tygodnie, ostatni raz na 3-4 tygodnie przed zakończeniem zbiorów.

Czym nawozić pomidory?

Najlepsze efekty przynosi stosowanie preparatów w płynie, którymi podlewamy pomidory lub opryskujemy. Składniki mineralne w tej postaci są bowiem najszybciej przyswajane przez rośliny. Możemy używać nawozów wieloskładnikowych lub jednoskładnikowych, obserwując uprawę i uzupełniając niedobory składników. Na rynku dostępne są także nawozy specjalnie skomponowane dla upraw pomidorów, których stosowanie jest bardzo korzystne dla roślin. W zależności od indywidualnych uwarunkowań glebowych możemy także uzupełniać braki poszczególnych składników mineralnych, stosując nawozy jednoskładnikowe. Najlepiej robić to jednak na podstawie analizy gleby. Jeśli jednak obserwując uprawę, zauważymy zahamowanie jej wzrostu, oznacza to, że roślinie brakuje fosforu. Niedobór tego składnika powoduje także fioletowe przebarwienia i opóźnia dojrzewanie owoców. Zbyt mała ilość potasu powoduje natomiast słabe wybarwienie owoców i ich pękanie. Łodygi roślin są wówczas słabe i nie są w stanie utrzymać ciężaru gron. Alternatywą dla nawozów mineralnych jest stosowanie gnojówki z mniszka, skrzypu oraz pokrzywy. Ścięte rośliny moczymy w wodzie, a kiedy gnojówka przefermentuje, rozcieńczamy ją wodą w proporcji 1:10 i co kilka dni podlewany pomidory. Pokrzywowa posiada dodatkowo właściwości antyseptyczne, dzięki czemu pomaga także w walce z chorobami.

Duży wybór nawozów do pomidorów znajdziecie Państwo w Sklepie Świat Kwiatów – https://sklep.swiatkwiatow.pl/nawozy-do-pomidorow/ Dodatkowo koszty przesyłki zaczynają się już od 6,90 zł. Sklep oferuje również liczne promocje i gratisy.

Artykuł sponsorowany.

Leave a Reply