Mariusz Szmidt kandyduje na urząd prezydent Suwałk z poparciem Koalicji Obywatelskiej stworzonej przez .Nowoczesną i Platformę Obywatelską. Do wyborów idzie z hasłem „Suwałki dla wszystkich”. W sobotę, 15 września na wyspie na Zalewie Arkadia zaprezentował część swojego programu wyborczego.

Mariusz Szmidt widzi Suwałki jako miasto: Szczęśliwe, Uczciwe, Wygodne, Aktywne, Łączące, Kreatywne, Inspirujące. – Jako miasto dla wszystkich, czyli dla każdego z nas. Każdy z nas będzie mógł znaleźć sobie tutaj miejsce – artyści, sportowcy, bez względu na wyznanie i poglądy polityczne – przekonywał podczas konferencji prasowej na wyspie.

Kandydat .Nowoczesnej i PO zapowiada wiele zmian, w tym powszechne konsultacje społeczne, podczas których wszystkie ważne kwestie dotyczące miasta będą omawiane z mieszkańcami. Szmidta interesuje również rozwój komunikacji miejskiej – zapowiada uruchomienie jednodniowych i dwudniowych biletów, promocję korzystania z transportu publicznego, ale też uruchomienie pilotażowego programu roweru miejskiego. Mariusz Szmidt chciałby, aby w Suwałkach jeździł DentoBus (mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci), miejski MammoBus, zamierza uruchomić także miejski program dofinansowania zabiegów in vitro. Kandydat ma pomysł na wsparcie rodziców i dzieci – obiecuje zwiększenie liczby przedszkoli, a nawet uruchomienie przedszkola z kompleksowym programem artystycznym.

Za hasłem Suwałki – miasto Uczciwe kryje się z kolei pomysł powołania rady konsultacyjnej złożonej z przedstawicieli różnych środowisk. Rada ta miałaby nie tylko doradzać prezydentowi, ale również przejąć część obowiązków w zakresie wyboru menedżerów do spółek miejskich i rad nadzorczych. Za tą obietnicą stoi wprowadzenie parytetu minimum 30 proc. kobiet w radach nadzorczych i spółkach miejskich.

Innym punktem programu Mariusza Szmidta jest oddłużanie miasta. – Każdy kredyt w końcu trzeba spłacić. Nie powinniśmy zostawiać swojego zadłużenia następnym pokoleniom. Możemy oddłużyć miasto, rezygnując z pewnych mniej potrzebnych inwestycji w infrastrukturę. Miasto jest dobrze inwestycyjnie rozwinięte, więc wolne środki można przeznaczać na oddłużanie Suwałk – zaznaczył podczas konferencji kandydat Koalicji Obywatelskiej. Zmniejszenie wydatków Mariusz Szmidt zamierza realizować również poprzez ograniczenie korzystania ze służbowych samochodów, podróży i funduszy reprezentacyjnych w spółkach miejskich. Dodatkowo, w ciągu pierwszych 100 dni prezydentury mieszkańcy mają poznać bilans otwarcia oraz stan finansów Suwałk.

Mariusz Szmidt pełni obecnie funkcję dyrektora Funduszu Pożyczkowego i Poręczeniowego Agencji Rozwoju Regionalnego ARES w Suwałkach S.A., jest nauczycielem akademickim, członkiem Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Paliatywnej w Suwałkach, a także członkiem Rady Programowej Polskiego Radia Białystok. Przez 8 lat związany był z suwalskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Prowadził tam program rozwoju start-upów. Ma żonę i syna.

Fot. Niebywałe Suwałki

Mariusz Szmidt kandydatem na prezydenta Suwałk. Z poparciem PO i Nowoczesnej (audio)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj