Na poniedziałek, 10 września 2018 roku zaplanowana została kolejna sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego, na której zaplanowano przynajmniej dwa bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju województwa tematy: podpisanie umowy ramowej z Bankiem Rozwoju Rady Europy i udzielenie pomocy finansowej Miastu Suwałki na rozbudowę i przebudowę lotniska w Suwałkach.

Źródło: Wrota Podlasia

– Jako samorząd województwa zobowiązaliśmy się  9 stycznia 2017 roku do finansowania dwóch inwestycji dotyczących lotnisk lokalnych w Białymstoku i Suwałkach – przypomniała wicemarszałek Anna Naszkiewicz. – Podpisaliśmy już umowę odnośnie Białegostoku i niebawem – bo już jutro – będziemy podejmować uchwałę do sejmiku województwa o udzieleniu pomocy finansowej miastu Suwałki w wys. 6 mln zł, po 3 mln wypłacane w tym i przyszłym roku.

Wicemarszałek Naszkiewicz wyraziła też przekonanie, że w poniedziałek 10 września taka umowa w czasie obrad sesji sejmiku województwa zapadnie.

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podziękował za wsparcie starań suwalskiego samorządu. I przypomniał: – W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę z konsorcjum dwóch firm warszawskich na budowę lotniska, która zakończyć się ma do 30 czerwca 2019 roku – podkreśla Czesław Renkiewicz. – Niestety, rozstrzygnięty przetarg pokazał, że musimy przekazać 27 mln zł na budowę, więcej niż zakładaliśmy pierwotnie. 6 mln już właściwie mamy dzięki deklaracji samorządu województwa, kolejnych 10 mln zł mamy zadeklarowane z fabryki mebli Forte, a resztę pokryjemy z budżetu miasta.

Pas w Suwałkach ma mieć 1320 m długości i 30 m szerokości. Będą mogły z niego korzystać samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki czy małe samoloty o napędzie tłokowym. W ramach tej inwestycji powstaną też: płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania czy infrastruktura techniczna.

Suwalskie lotnisko będzie miało parametry zbliżone do białostockiego portu w Krywlanach, na którym też będą mogły lądować śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki i małe samoloty pasażerskie. Zapewnione ma też mieć oświetlenie pasa, drogę kołowania, płytę postojową, ogrodzenie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj