Za nami Wigry MTB Maraton, szlagierowy etap Międzynarodowych Maratonów Kresowych z trasą w Wigierskim Parku Narodowym. W wyścigu wystartowali zawodnicy z Polski, Litwy, Białorusi i Rosji. Główny dystans BLU Maraton liczył około 73 km przy przewyższeniach rzędu 1000m. Podobnie jak rok temu, najlepszym zawodnikiem okazał się kolarz z Litwy Domas Manikas (BIKEXPERT Cycling team). Wśród kobiet najszybsza była Silvija Paceviciene (SM Gaja Sprint-rowery.pl).

W Polsce Wschodniej jest wiele obszarów, gdzie przetrwała dziewicza przyroda, jednak wyścig rowerowy na takim obszarze jak Wigierski Park Narodowy jest czymś wyjątkowym. Często można usłyszeć, że tereny mają bajkową urodę. Niezwykle piękny i zróżnicowany krajobraz został wyrzeźbiony przez lodowiec. Wśród morenowych wzniesień na terenie parku znajdują się aż 42 stałe, naturalne zbiorniki wodne, Największym, najgłębszym i najczęściej odwiedzanym przez turystów jest oczywiście jezioro Wigry.

Rzeźby terenu północnej i południowej części WPN-u dość mocno się różnią. Obszary na północ od jeziora Wigry są pagórkowate, z licznymi morenami, ozami, rynnami rzek i strumieni. I to one właśnie stały się areną zmagań kolarzy górskich. Dzięki temu trasa miała profil interwałowy i była naprawdę wymagająca. Sądząc po pierwszych opiniach po wyścigu przyniosła jednak zawodnikom wiele satysfakcji ze startu.

Adam Ptasiński (Milsport BLU Team), 18. miejsce Open: Maraton Kresowy Wigry, świetna trasa, super zabawa! 🙂 Cały czas góra-dół, prawo-lewo, single, wąwozy, korzenie, nie było się gdzie nudzić. Nawet te kilka kilometrów szutrów, to był fajny przerywnik, szczególnie dłuższe podjazdy 😉 Szkoda tylko, że wyścig na rundach, ale wyciśnięte było, według mnie, to co najlepsze z tych terenów. Dla mnie jedna z najlepszych tras MK, jakie jechałem”.

Franciszek Rogalski, 1. miejsce w kategorii M6: „Pogoda idealna, miejsce przepiękne, Trasa ulokowana na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Zgodnie z zapowiedzią organizatora, „Trasa interwałowa, przez co dość wymagająca. Na pewno najlepsi będą mieli gdzie powalczyć, a wszyscy przyjemnie się zmęczyć”, i to się sprawdziło. Trasa wymagająca technicznie i dynamiczna, nie było ani chwili na odpoczynek”.

Zawodnicy startowali z terenów przylegających do siedziby Wigierskiego Parku Narodowego w miejscowości Krzywe. Niezwykle urokliwe miejsce, które oferuje wiele możliwości ciekawego spędzenia czasu: od wystaw multimedialnych po spacery ścieżkami edukacyjnymi. Wielu zawodników wybrało krótki relaks na plaży i kąpiel w krystalicznej wodzie jeziora Krzywe. Pod wiatami „Dziupli” czekały na zawodników regionalne kartacze, serwowane przez Restaurację „Ruta” z Puńska. Można było skosztować kwasu litewskiego i innych specjałów miejscowej kuchni, takich jak soczewiaki czy kibiny.

Na głównym dystansie BLU Maraton o zwycięstwo rywalizowała czteroosobowa grupa. Najszybszym finiszem popisał się niezwykle skuteczny w takich sytuacjach Domas Manikas (BIKEXPERT Cycling team), który wyprzedził innego zawodnika z Litwy Sarunasa Paceviciusa (SM Gaja Sprint-rowery.pl). Trzecie miejsce zajął kolega klubowy Sarunasa – Piotr Krysiewicz, Sportowcy nie lubią czwartego miejsce, ale w tym gronie, taka lokata młodego zawodnika drużyny gospodarzy MTB Suwałki Krzysztofa Żebrowskiego jest dużym osiągnięciem. W pierwszej dziesiątce było znalazło się po pięciu kolarzy z Polski i Litwy.

Wśród kobiet doszło do ciekawego pojedynku między Litwinką Silviją Paceviciene, która dwukrotnie w poprzednich sezonach zwyciężyła w klasyfikacji generalnej, a najlepszą zawodniczką obecnego sezonu Marzeną Moniuszko. W bezpośredniej konfrontacji lepsza okazała się zawodniczka z Litwy.

O ile w BLU Maratonie czołowe pozycje padły łupem zawodników litewskich, to w Półmaratonie dominowali Polacy. O wygraną na finiszu rywalizowali junior UKS Wygoda Szymon Pomian i ponad dwukrotnie od niego starszy Paweł Chomiczewski (Augustowianka Active Team). O zaledwie 0,016s zwyciężyła młodość. Trzecie miejsce wywalczył Szymon Gryn (MTB Ełk Prostki).

Rok temu od zwycięstwa swoją przygodę z Maratonami Kresowymi rozpoczęła Magdalena Kuszmider (IFON.PL Kolarz Klub). Po roku zawodniczka z Legionowa była ponownie najlepsza. Drugie miejsce zajęła liderka klasyfikacji generalnej Półmaratonu kobiet Ewelina Kamińska (AGR Podlasie), zaś trzecie Agnieszka Pomian (Bliska Team).

Na dystansie Peleton APG Mini Vetkuro ponownie zwyciężył dwunastolatek z Białorusi Aliaksandr Lepesha (Velogrodno), który wyprzedził dwóch jedenastolatków z Litwy: Domasa Butkusa i Ignasa Kertenisa. Wśród dziewcząt najszybsza była Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski „Sokół”), która wyprzedziła Alicję Lachowicz i Aiste Butautaite.

Współorganizatorem wyścigu były Gmina Suwałki oraz Wigierski Park Narodowy. Przy organizacji wydarzenia pomogły także Stowarzyszenie LGR „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie”, suwalska Piekarnia „Cymes” oraz Klub Rowerowy MTB Suwałki. Głównymi sponsorami były Salony Łazienek BLU, sklepy rowerowe Peleton, Garmin, marka Primacol, AJ’s Fenwicks, Grupa Chorten, SklepAgnex.pl, Dobre Sklepy Rowerowe oraz HurtowniaZabawek.pl. Maratony Kresowe odbywają się przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Fot. Maratony Kresowe

Wigry MTB Maraton – WYNIKI

BLU Maraton – mężczyźni

1 Manikas Domas (BIKEXPERT Cycling team) – 02:43:14.303

2 Pacevicius Sarunas (SM Gaja-Sprint-rowery.pl) – 02:43:14.547

3 Krysiewicz Piotr (SM Gaja-Sprint-rowery.pl) – 02:43:15.027

BLU Maraton – kobiety

1 Paceviciene Silvija 1045 (SM Gaja-Sprint-rowery.pl) – 02:59:31.573

2 Moniuszko Marzena (MILSPORT BLU Team) – 03:07:07.127

3 Błaszczak Katarzyna (Azart Peleton Chełm) – 03:51:00.000

Półmaraton – mężczyźni

1 Pomian Szymon (UKS Wygoda Białystok) – 01:19:45.177

2 Chomiczewski Paweł (Augustowianka Active Team) – 01:19:45.233

3 Gryn Szymon (MTB EŁK PROSTKI) – 01:20:49.113

Półmaraton – kobiety

1 Kuszmider Magdalena (IFON.PL Kolarz Klub) – 01:29:48.910

2 Kamińska Ewelina (AGR Podlasie) – 01:32:40.087

3 Pomian Agnieszka (Bliska Team) – 01:34:09.957

Peleton APG Mini Vetkuro –chłopcy

1 Lepesha Aliaksandr (VELOGRODNO) – 14:24.913

2 Butkus Domas (SM Gaja-Sprint-rowery.pl) – 14:31.380

3 Ignas Kertenis (SM Gaja-Sprint-rowery.pl) – 14:32.857

Peleton APG Mini Vetkuro –dziewczęta

1 Gliniecka Nikola (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 15:31.037

2 Lachowicz Alicja (MTB EŁK PROSTKI) – 16:02.967

3 Aiste Butautaite (SM Gaja-Sprint-rowery.pl) – 16:05.760

Pełne wyniki i więcej informacji na stronie: www.maratonykresowe.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj