Powiat Suwalski i samorząd Województwa Podlaskiego zapraszają do uczestnictwa w tegorocznej edycji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa – dni otwartych zabytków. Powiat Suwalski zaplanował wydarzenia na 8 września i 16 września, i tak jak w całej Polsce odbywają się one pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

8 września, od godziny 15.00 organizatorzy zapraszają do zabytkowej kordegardy w Dowspudzie, gdzie odbędą się: prelekcja jak wyglądał pałac hrabiego Paca w okresie świetności, spacer z przewodnikiem oraz spotkanie z aktualnym właścicielem z prezentacją Perspektywa Pałac Paca 2.0, spotkanie z autorem publikacji „Dwory na Suwalszczyźnie” i jego prezentacja o dawnych dworach oraz folwarkach z terenu gminy Raczki, narodowe czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, kameralny koncert Małej Orkiestry Pacowej z repertuarem utworów głównie polskich kompozytorów; usłyszymy m.in. poloneza z filmu „Pan Tadeusz”, czy walc Barbary z „Nocy i dni”.

Wydarzeniom tym będą towarzyszyły ciekawe wystawy, m.in. o dworach Suwalszczyzny, o twórcach Niepodległej Polski (przygotowanej przez białostocki Oddział IPN), o atrakcjach turystycznych ziemi suwalskiej „Top ziemi suwalskiej”.

16 września, niedziela, to dzień poświęcony prezentacji dziedzictwa kamedulskiego. W bieżącym roku obchodzony jest jubileusz 350-lecia przybycia nad Wigry ojców Kamedułów. Tego dnia, w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach odbędą się prelekcje historyków, zwiedzanie obiektu z przewodnikami, msza św., a następnie objazd terenowy po folwarkach, obiektach i miejscach pokamedulskich.

Listę wszystkich wydarzeń można znaleźć w naszym kalendarzu:

Europejskie Dni Dziedzictwa na Suwalszczyźnie

Leave a Reply