Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dofinansowanie czterem projektom wybranym w konkursach organizowanych przez lokalne grupy działania. Dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego i realizowanego w jego ramach instrumentu RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność) wesprą Suwalsko-Sejneńską Lokalną Grupę Działania, LGD N.A.R.E.W., LGD Sąsiedzi, LGD Tygiel Doliny Bugu.

Wsparcie na własny biznes

Mieszkańcy gmin należących do Suwalsko-Sejneńskiej Lokalnej Grupy Działania, którzy ukończyli 30 lat i znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy będą mogli wziąć udział w projekcie, w ramach którego przewidziane jest wsparcie na założenie firmy. Dla 20 osób zaplanowano doradztwo w zakresie pisania biznesplanu. Trzynastu uczestników projektu ma szanse na otrzymanie dotacji inwestycyjnej na uruchomienie biznesu oraz wsparcie pomostowe, zarówno finansowe, jak i doradcze.

Projekt będzie realizowany przez COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń oraz Stowarzyszenie na rzecz rodziny i osób zagrożonych wykluczeniem społecznym HOLOS. Jego wartość to 523 tys. zł, dofinansowanie – 491,6 tys. zł.

Podobny projekt zrealizuje Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi. Trzydziestu mieszkańców gmin z terenu LGD N.A.R.E.W. (Choroszcz, Kobylin-Borzymy, Łapy, Krypno, Poświętne, Suraż Sokoły, Turośń Kościelna, Tykocin, Wyszki, Zawady), spełniających odpowiednie kryteria, również może otrzymać pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej. Przewidziane są dla nich dotacje inwestycyjne, wparcie pomostowe oraz doradztwo. Wartość tego projektu wynosi ponad 1 mln zł, dotacja z RPOWP to 994,5 tys. zł.

Rozwój kompetencji kluczowych

Gmina Łomża otrzyma dofinansowanie na projekt, który będzie realizowany w Szkole Podstawowej SP im. Papieża Jana Pawła II w Jarnutach, Szkole Podstawowej im. Rodziny Jabłońskich w Pniewie, Szkole Podstawowej w Puchałach i Szkole Podstawowej im. ppor. dh. Jadwigi Dziekońskiej ps. „Jadzia” w Konarzycach. W projekcie weźmie udział 62 uczniów oraz 6 nauczycieli. Dla uczniów przewidziane są zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe, m.in. z języka angielskiego, matematyki, a także metod efektywnego uczenia się. Z kolei nauczyciele wezmą udział w szkoleniu przygotowującym do wdrożenia i wykorzystania autorskich programów rozwoju oraz wykorzystywania metod i form sprzyjających kształtowaniu i rozwijaniu u uczniów kompetencji kluczowych.

Oprócz tego, w szkołach zostaną doposażone wybrane pracownie przedmiotowe. Koszt projektu to ponad 110 tys. zł, dofinansowanie – 104,5 tys. zł.

Aktywizacja seniorów

Gmina Drohiczyn i jej partner – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej zrealizują projekt (wartość: 146,5 tys. zł, dofinansowanie: 138,7 tys. zł), mający na celu aktywizację seniorów z terenu LGD Tygiel Doliny Bugu. W Klubie Seniora, działającym przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Drohiczynie powstanie 15 nowych miejsc dla osób 60+. Klub rozszerzy też swoją ofertę skierowaną do osób starszych m.in. o zajęcia taneczne, zajęcia z obsługi komputera i internetu, warsztaty plastyczne i rękodzieła, terapię ruchową. Seniorzy będą mogli też liczyć na poradnictwo psychologiczne, prawne, wsparcie w ramach grupy samopomocy. Przewidziane są dla nich również wycieczki i udział w wydarzeniach kulturalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj