„Ella i John” to kolejna propozycja Cinema Lumiere w cyklu KINO KONESERA. W głównych rolach wstąpili Helen Mirren i Donald Sutherland – wcielają się oni w role małżonków przemierzających Stany Zjednoczone wysłużonym kamperem, który przez lata wykorzystywali do wakacyjnych, rodzinnych wojaży.

Teraz wyprawa ta ma inny wymiar – odbywana jedynie we dwójkę ma stanowić swoistą podróż w czasie, do szczęśliwych chwil, miejsc wspominanych z sentymentem. Ma ona przywrócić Johnowi przeszłość, w pewnym sensie – jego życie, bo coraz częściej zaniki pamięci sprawiają, że to, co wie, ogranicza się do tu i teraz. Choć oczywiście nie zapomina o ulubionych pisarzach – był nauczycielem i ta wiedza – połączona z pasją – wciąż jest u niego żywa. Jego marzeniem było odwiedzenie domu Hemingwaya. Odkładany wciąż plan doczekał się realizacji, bo sił i czasu bohaterom zostało niewiele.

Paolo Virzi stworzył film, który każe widzowi pomyśleć o tematach, które nieczęsto nas zaprzątają – starość, choroba, zależność od innych, ograniczenia w codziennej egzystencji. Nieodłączna kolej rzeczy sprawia, że rodzice potrzebują pomocy od dzieci, a te – niejako odwracając porządek – czują się odpowiedzialne za uciekinierów. Film drogi przeplata się z rozmowami brata i siostry, a każde z nich inaczej odbiera pomysł rodziców.

Nie brak w filmie scen zabarwionych humorem, ale kolejne etapy tej sentymentalnej podróży wywołują wzruszenie, a sama historia zapada w pamięć. Atutem filmu jest także świetna gra tytułowych – w polskiej wersji – bohaterów (w oryginale obraz nosi tytuł „The Leisure Seeker”).

Fot. Materiały promocyjne filmu.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz filmu „Ella i John” w Cinema Lumiere w Suwałkach. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Film jest ekranizacją powieści – podaj jej autora oraz oba tytuły, pod jakimi książka ukazała się na polskim rynku księgarskim. Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas na adres: redakcja@niebywalesuwalki.pl do dnia 5 października 2018 roku do godz. 12.00. Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrywają: Agata Truchel i pol28.

Pokaz filmu „Ella i John” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach

Leave a Reply