Zespół kameralny Ars Iuvenum Opery i Filharmonii Podlaskiej w piątek, 19 października o godz. 19.00 świętować będzie trzydziestolecie istnienia. Pomysł utworzenia tego zasłużonego zespołu zrodził się w maju 1988 roku. Od początku kieruje nim Grzegorz Puchalski, klarnecista.

– Jedna cecha tworzonego wtedy zespołu wyróżniała go szczególnie – wspomina Grzegorz Puchalski. – Wraz z flecistką Magdaleną Jakubowską-Puchalską, wiolonczelistką Ewą Łoś, pianistą Leszkiem Kotem przyjęliśmy naczelną ideę, że skład zespołu nie będzie stały, lecz będzie się zmieniał w zależności od przygotowywanego repertuaru. Dzięki temu przez trzy dziesięciolecia mogliśmy urzeczywistniać nasze kameralne fascynacje, prezentując utwory różnych kompozytorów, z różnych epok i w różnych obsadach instrumentalnych, od duetów i triów po składy nawet czternastoosobowe. Przywołując historię zespołu nie sposób nie wspomnieć o muzykach (a było ich ponad sześćdziesięciu), którzy mimo rozlicznych swych zajęć i obowiązków, nigdy nie odmówili mi współpracy w ramach Ars Iuvenum. To ich poświęcenie i zapał przyczyniły się do tego, że zespół mógł funkcjonować w swej tak złożonej formule i przygotowywać kolejne pozycje repertuaru.

Do chwili obecnej w różnych składach Ars Iuvenum znalazło się łącznie ponad sześćdziesięciu muzyków, reprezentujących wszystkie instrumenty orkiestrowe. W dorobku artystycznym Ars Iuvenum ma wiele programów, obejmujących dzieła od baroku do czasów współczesnych, aby ukazać bogactwo muzyki kameralnej na przestrzeni różnych stylów. Podczas uroczystego koncertu, którym zespół będzie świętować trzydziestolecie istnienia, zaprezentuje publiczności uwerturę Sergiusza Prokofiewa na klarnet, fortepian i kwartet smyczkowy, a także sekstet Francisa Poulenca, septet współczesnego kompozytora Johna Metcalfa oraz… decet Jeana Françaixa.

Wystąpią: Grzegorz Puchalski – klarnet, kierownictwo artystyczne; Magdalena Jakubowska-Puchalska – flet; Luca Neccia – obój; Siergiej Janowicz – waltornia; Magdalena Kania – fagot; Stanisław Kuk – skrzypce; Paweł Kuk – skrzypce; Radosław Koper – altówka; Ewa Łoś – wiolonczela; Ryszard Wolicki – kontrabas; Aldona Poczwardowska – harfa; Robert Marat – fortepian.

Program: Sergiusz Prokofiew – Uwertura na tematy hebrajskie na klarnet, fortepian i kwartet smyczkowy op. 34; Francis Poulenc – Sekstet na flet, obój, klarnet, waltornię, fagot i fortepian; John Metcalf – Septet na flet, klarnet, harfę i kwartet smyczkowy; Jean Françaix – Decet na kwintet dęty i kwintet smyczkowy.

ARS IUVENUM

Pomysł utworzenia zespołu kameralnego Ars Iuvenum zrodził się w maju 1988 roku. Od tego czasu zespół prowadzi niezwykle aktywną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą (m.in. Austria, Białoruś). Ars Iuvenum ma w swoim dorobku artystycznym wiele programów, które były prezentowane już podczas ponad stu koncertów. Szeroki repertuar zespołu nie ogranicza się do jednej epoki – obejmuje on dzieła od baroku do czasów współczesnych, aby ukazać bogactwo muzyki kameralnej na przestrzeni różnych stylów. Ars Iuvenum wykonuje kompozycje takich twórców jak: W.A. Mozart, J. Haydn, L. van Beethoven, F. Danzi, C.M. von Weber, F. Schubert, L. Spohr, J. Brahms, Ch. Gounod, L. Thuille, A. Dvořák, C. Franck, R. Strauss, J. Ibert, A. Honegger, D. Milhaud, F. Poulenc,

M. Ravel, J. Françaix, F. Farkas, I. Albéniz, S. Prokofiew czy I. Strawiński. Skład zespołu nie jest stały i zależy od programu, który jest prezentowany publiczności – ten zaś może zawierać utwory pisane zarówno na instrument solo, jak i na większe instrumentarium. Do chwili obecnej w różnych składach Ars Iuvenum znalazło się łącznie ponad sześćdziesięciu muzyków, reprezentujących wszystkie instrumenty orkiestrowe. Członkowie zespołu dwukrotnie byli stypendystami Wojewody Białostockiego. W 2009 roku Ars Iuvenum obchodził 20-lecie istnienia – zostało ono zwieńczone uroczystym koncertem oraz wydaniem płyty i folderu okolicznościowego. Kierownictwo artystyczne zespołu obejmuje od samego początku Grzegorz Puchalski. W czerwcu 2010 roku Artysta otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt dotychczasowej działalności w dziedzinie muzyki.

W naszym konkursie Czytelnicy portalu mogą wygrać podwójne zaproszenie na ten koncert. Wystarczy, że do 17 października do godz. 20.00 wyślą do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: W jak licznym składzie zespół Ars Iuvenum realizuje swoje koncerty? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrała Marzena Łaskowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj