Kłamstwa Grzegorza Mackiewicza dotyczące budżetu Miasta Suwałk – tak zatytułował swoją konferencję prasową Czesław Renkiewicz, ubiegający się o reelekcję prezydent miasta, który spotkał się dziś z dziennikarzami.

W ten sposób odniósł się do ostatniej konferencji swojego rywala z Prawa i Sprawiedliwości, podczas której Grzegorz Mackiewicz wiele czasu poświęcił miejskim finansom. Mówił wtedy między innymi o miejskim długu, zdolności kredytowej miasta. Zarzucał prezydentowi, że obiecuje inwestycje, na które nie ma wpływu.

Czesław Renkiewicz stwierdził, że kandydat PiS-u wielokrotnie wtedy minął się z prawdą. Zaczął od postawionego mu zarzutu dotyczącego braku środków budżetowych na inwestycje w oświacie. Poinformował, że miasto w latach 2017-2018 zaplanowało na ten cel ponad 26 milionów złotych. Wymieniał między innymi termomodernizację Zespołu Szkół nr 10, budowę boisk przy ZST, modernizację zaplecza hali sportowej w ZS nr 6.

W kolejnym przedstawionym zarzucie Grzegorz Mackiewicz miał stwierdzić, że dochody budżetowe wystarczą jedynie na bieżące utrzymanie miasta, a inwestycje muszą być realizowane z kredytów i dotacji. Tutaj prezydent przytoczył dane, z których wynikało, że tegoroczna nadwyżka budżetu przeznaczana na inwestycje to 24 miliony złotych.

Czesław Renkiewicz zaprzeczył też, jakoby bez wsparcia z rządowego programu 500 plus, miasto nie miało zdolności kredytowej, gdyż zadłużenie przekroczyłoby 60 procent budżetu. Przypomniał, że po pierwsze ustawowy wskaźnik zadłużenia samorządów do 60 procent już nie obowiązuje. Po drugie, nawet bez programu 500 plus zadłużenie miasta oscyluje wokół 30 procent, a ustawowy wskaźnik obsługi zadłużenia Suwałki wykorzystują jedynie w połowie. Grzegorz Mackiewicz na swojej konferencji miał mówić, że zadłużenie miasta ze spółkami komunalnymi wynosi 220 milionów, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi 3 tysiące złotych/osobę. Natomiast prezydent twierdził, że łączny dług to 162 miliony, czyli około 2 300 złotych na mieszkańca.

Kolejna sprawa dotyczyła, jak miał mówić Grzegorz Mackiewicz, zablokowania uzgodnionej wysokości podwyżek dla komunalnych służb utrzymania miasta. Włodarz zapewniał, że żadnej blokady nie było, a wszystkie przewidziane podwyżki w spółkach komunalnych wprowadzono 1 września.

Na koniec Czesław Renkiewicz odniósł się do zarzutu o przypisywanie sobie zasług za działania, na które nie ma wpływu (budowa dróg wojewódzkich, budowa Via Baltica, budowa dworca kolejowego i PKS). Prezydent zaznaczył, że jako włodarz miasta odpowiada za utrzymanie dróg wojewódzkich w granicach miasta  i to miasto musi zadbać, chociażby o naprawę ulicy Utrata. W przypadku dróg ekspresowych i obwodnicy prezydent uczestniczył w konsultacjach, musi też zapewnić podróżnym dostęp do dworca.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy obecny na spotkaniu Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta miasta poinformował, że kandydat nie zdecydował się na rozprawę z zarzutami w procesie sądowym, bo informacja ze sprostowaniem nie dotarłaby do wszystkich mieszkańców tak szybko, jak informacje w mediach.

Prezentacja udostępniona przez KWW „Łączą nas Suwałki – Czesław Renkiewicz”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj