Odzyskaną sto lat temu niepodległość świętowali suwalczanie udziałem w wyjątkowym widowisku przygotowanym przez pracowników Suwalskiego Ośrodka Kultury. W niedzielę, 11 listopada, dwukrotnie przedstawiony został program będący hołdem złożonym walczącym o wolność, tym, którym Niepodległą zawdzięczamy. Dziś hymn Polski wykonywany był po wielekroć, zawsze z dumą, radością i entuzjazmem. I od tego właśnie akcentu rozpoczynały się oba koncerty „Dumni z Niepodległej”.

W przypadku drugiego występu po hymnie głos zabrał prezydent Czesław Renkiewicz, który podziękował wszystkim instytucjom, organizacjom, placówkom oświatowym włączającym się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości, bo tego typu imprezy i przedsięwzięcia miały miejsce już od początku roku 2018. Podkreślił także, że również dziś mamy wpływ na kształt naszej ojczyzny, winniśmy zatem troszczyć się i starać, by tej odzyskanej wolności nie stracić, a poza tym – by podejmować się działań na rzecz Polski, zarówno jako wspólnota samorządowa, ale i jako każdy z osobna – obywatel, patriota.

Na program widowiska złożyły się tańce narodowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna – oberki, kujawiaki, mazury, poza tym – walca, usłyszeć można było pieśni patriotyczne – między innymi „Białe róże”, „O mój rozmarynie”, „Kalina, malina”, „Jak całować, to ułana!”, „Tam na błoniu”. Prezentowane były listy żołnierzy – uczestników walk o niepodległość, a wśród nich także osoby nierozerwanie łączącej się w naszej świadomości z odzyskaniem niepodległości – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Suwalską Orkiestrą Kameralną dyrygował Krzysztof Jakub Kozakiewicz. Aranżacje były dziełem Krzysztofa Krzesickiego. Z kolei tancerzy przygotowała choreograf Kinga Kobiela.

Fotografie: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj