W zbiorach Raczkowskich Archiwaliów, które powstały 5 lat temu, znajduje się ponad 30 tys. zeskanowanych fotografii i dokumentów. Żal byłoby takich zbiorów nie pokazać, dlatego Marcin Halicki wydał trzeci już album poświęcony Raczkom i okolicom.

Wielką pomocą w gromadzeniu materiałów i tworzeniu zbiorów są zbiory prywatne mieszkańców tych terenów. A ci rodzinnymi i pamiątkowymi fotografiami dzielą się chętnie. Chętnie też sięgają po efekty pracy Marcina Halickiego, odnajdując nierzadko na fotografiach swoich krewnych. Nakład nowego albumu, wydanego dzięki środkom z projektu i w partnerstwie z Archiwum Państwowym w Suwałkach, jest już prawie na wyczerpaniu.

Marcin Halicki historię Raczek umieścił w tryptyku wydawniczym. Publikacja „Razem – ku Niepodległej, po „Fotograficznej pamięci. Historii Raczek z rodzinnych albumów” oraz „Wpisanych w Rospudę”, jest więc ostatnią częścią planu wydawniczego. Co będzie kolejnym projektem? Być może monografia miejscowości, ba – może nawet gminy.

W tej publikacji znalazł się zaledwie wycinek zbiorów Raczkowskich Archiwaliów. W całym zbiorze doszukać się można takich perełek jak: dokumenty z czasów carskich, a nawet z początku XIX wieku i z czasów Paca, będące świadectwem przeszłości zdjęcia – najstarsze z lat 60. XIX wieku. Tym razem czytelnicy trafią na fotografie z czasów sprzed Wielkiej Wojny i do momentu wybuchu II wojny światowej – w sumie około 400 zdjęć i dokumentów.

Album podzielono na dwa duże rozdziały. Pierwszy rozdział „W przededniu Niepodległej” ukazuje Raczki i okolice głównie w obiektywie okupanta niemieckiego, który często w nieco propagandowej formie ilustrował działania na naszych terenach w czasie Wielkiej Wojny. Oprócz wiekowych portretów mieszkańców Raczek i okolic, w rozdziale tym możemy podziwiać szereg pocztówek, głównie autorstwa nadwornego niemieckiego fotografa Alfreda Kühlewindta, fotografie z albumu po niemieckim oficerze kawalerii, którego jednostka stacjonowała w Dowspudzie latem roku 1915 oraz unikatowe materiały z budowy linii kolejowej Suwałki – Marggrabowa (Olecko). 

W rozdziale drugim (…) lwią część stanowią fotografie zasłużonych wojskowych oraz lokalnych funkcjonariuszy, a także portrety osobistości tamtych czasów, tj. posła Aleksandra Putry, księdza proboszcza Witolda Balukiewicza, wójta Stanisława Bormsa, założyciela straży ogniowej w Raczkach Bohdana Świątkowskiego, czy znachora Aleksandra Karasia (…). Fragmenty ze słowa wstępnego autora, Marcina Halickiego.

Wydawnictwu towarzyszy wystawa plenerowa, którą można oglądać obok Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach.

O albumie i materiałach archiwalnych mówi Marcin Halicki:

Fot. Niebywałe Suwałki oraz archiwum prywatne Marcina Halickiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj