W siedmiu miejscowościach północno-wschodniej Polski, gdzie na co dzień nie ma instytucjonalnego teatru, Białostocki Teatr Lalek zagra w listopadzie spektakl „Ony” w cyklu „Teatr Polska”.

To już dziesiąta edycja programu „Teatr Polska” i czwarta z udziałem BTL. Dotychczas białostoccy lalkarze zagrali przed publicznością w mniejszych miejscowościach spektakle: „Jest królik na księżycu”, „Marsz, marsz… Gombrowski” oraz „Piotruś i Wilk”. Tym razem mieszkańcy Grajewa, Solnik, Sejn, Gródka, Ełku, Suwałk i Hajnówki będą mieli okazję obejrzeć spektakl „Ony”. Za bilety zapłacą tylko „100 groszy w 100-lecie Niepodległości”, czyli 1 zł. Pokazom towarzyszyć będą warsztaty „Teatr jako wehikuł”.

Cóż można powiedzieć o „Onym?”

Dla wszystkich tych, którzy przyzwyczaili się już do tekstów Marty Guśniowskiej, zabawnych, ciepłych baśni, poprzewracanych do góry nogami, „Ony” może być nie lada niespodzianką. Bo oto mamy baśń poetycką, liryczną – choć nie pozbawioną humoru – opowieść o życiu tytułowego Onego, którego poznajemy jako ośmiolatka, a rozstajemy się z nim u schyłku jego niezwykłego żywota. Pełna niespodziewanych zwrotów akcji inscenizacja Jacka Malinowskiego, okraszona klimatyczną muzyką i scenografią autorstwa zadomowionych już w BTL litewskich artystów (Antanasa Jasenki i Giedrė Brazytė) to propozycja dla całej rodziny. Każdy, odnajdzie w niej coś dla siebie – od zaskakujących przygód tytułowego bohatera, przez liczne zabawy słowem, aż po filozoficzną refleksję.

Teatr pokaże spektakl w 7 miejscowościach

BTL pokaże spektakl w siedmiu miejscowościach: Grajewie, Solnikach, Sejnach, Gródku, Suwałkach, Ełku i Hajnówce. Objazd, który potrwa od 13 do 20 listopada, będzie odbywał się m.in. drogą krajową nr 65 (2018 roku BTL obchodzi swoje 65-lecie, objazd jest jedną z form upamiętnienia tego jubileuszu).

Szczegółowy program objazdu:

13 listopada 2018 r. godz. 17.00 – pokaz w Grajewskim Centrum Kultury
14 listopada 2018 r. godz. 17.00 – pokaz w Siedlisku Kultury „Solniki 44”
15 listopada 2018 r. godz. 17.00 – pokaz w Ośrodku Kultury w Sejnach
16 listopada 2018 r. godz. 17.00 – pokaz w Gminnym Centrum Kultury w Gródku
17 listopada 2018 r. godz. 17.30 – pokaz w Ełckim Centrum Kultury
19 listopada 2018 r. godz. 18.00 – pokaz w Suwalskim Ośrodku Kultury
20 listopada 2018 r. godz. 17.00 – pokaz w Hajnowskim Domu Kultury

 

Teatr Polska to ogólnopolski program popularyzujący teatr i pozwalający zaprezentować jego różnorodne oblicze. Celem programu TEATR POLSKA docieranie z ofertą polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Leave a Reply