W budynku przy ulicy Paca 4 działa obecnie gimnazjum, a po zmianach związanych z reformą oświaty jego miejsce zajmie szkoła branżowa. Dzięki pomocy i akcji „1000 x 100” Podlaskiemu Stowarzyszeniu Terapeutów i Niepublicznej Terapeutycznej Szkole „Bajka” udało się wyremontować 150 m kw. powierzchni. Do zagospodarowania jest kolejne 400 m kw. Potrzebne są więc środki na ten cel – tym razem pomocną dłoń wyciągnęła suwalska firma CAL.

Koncert, podczas którego będą zbierane środki na remont szkoły, odbędzie się w Suwalskim Ośrodku Kultury już w najbliższą sobotę, 24 listopada o godz. 19.00. Wstęp jest wolny – wejściówki można odebrać w kasie SOK. Oprócz muzyki, odbędzie się licytacja prac uczniów oraz zbiórka charytatywna. Dzięki zebranym pieniądzom młodzież z autyzmem i Zespołem Aspergera będzie uczęszczać do szkoły branżowej od września 2019 roku.

Podczas koncertu usłyszymy Filipa Czaplę i Radka Nowickiego oraz Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego.

Filip Czapla jest nastolatkiem z autyzmem, który muzyką tworzy swój świat, Bęben, perkusja, pianino – to jego komunikatory. Za pomocą mowy nie jest w stanie przekazać tego, co czuje, jednak siadając przed czarno-białą klawiaturą wyraża wszystko, co mu w duszy gra. Pokonuje autyzm za pomocą półnut, ćwierćnut, krzyżyków i bemoli.

Radosław Nowicki to jeden z najbardziej cenionych i najbardziej obiecujących saksofonistów tenorowych i sopranowych młodego pokolenia. Jest laureatem Monte Carlo Jazz Solist Competition. Występował na prestiżowych festiwalach jazzowych, m.in. w: Warszawie, Londynie, Dublinie i Paryżu. Na co dzień muzykuje pomiędzy Katowicami i Suwałkami.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego kierowaną od ponad 20 lat przez Wojciecha Szroedera, tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona Anskiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne.

Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów i NTSP „Bajka” cały czas prowadzą też zbiórkę w ramach akcji „1000 x 100”.

Jak można pomóc? Strona zbiórki: terapiapst.org/wesprzyj-nas/

O koncercie i planach „Bajki” mówi Urszula Duda, dyrektor szkoły:

O inicjatywie pomocy „Bajce” mówi Sylwia Ciszewska, dyrektor zarządzająca CAL:

Agnieszka Małka z Suwalskiego Ośrodka Kultury o współpracy na rzecz młodzieży z autyzmem i Zespołem Aspergera: 

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj