Suwalczanin Franciszek Szumiński laureatem 8. Forum Młodej Reżyserii

Talent, pomysłowość, pracowitość – to z pewnością docenili jurorzy nagradzając Franciszka Szumińskiego, suwalczanina, który postanowił związać swoją przyszłość z teatrem. Studia na wydziale aktorskim rozbudziły apetyt na poszerzenie wiedzy, czego wynikiem było rozpoczęcie nauki na wydziale reżyserii.

To właśnie przygotowany w ramach egzaminu spektakl „Zamek” doceniony został przez jury, a pierwsza nagroda – nagroda główną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 15.000 zł, którą uhonorowano młodego reżysera, jest dowodem umiejętności i potencjału twórcy.

Kanwę przedstawienie stanowi powieść Franza Kafki. Jej fragmenty zostały zaadaptowane przez Franciszka Szumińskiego, co jak zdradził, nie było łatwą sprawą, gdyż w tekście niewiele jest wypowiedzi dialogowych. Trzeba zatem było oddać atmosferę zagrożenia, bezradności w sposób obrazowy, przemawiający do widza, choć nie dosłownie, a właśnie za pośrednictwem gry aktorskiej, prezentowanych emocji.

Warto dodać, że w konkursowych zmaganiach brały udział także teatry repertuarowe, a sam nagrodzony – obecnie student trzeciego roku – po raz pierwszy prezentował swoją pracę reżyserską.

W spektaklu przygotowanym pod opieką Pawła Miśkiewicza wystąpili ubiegłoroczni absolwenci wydziału aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – Marcin Urbanke i Marcin Sztendel oraz studenci II, III i IV roku.

Pierwsza nagroda to wyjątkowe wyróżnienie, z pewnością da ona możliwość podjęcia kolejnych działań na niwie reżyserskiej – choć już zanim ogłoszone zostały wyniki 8. Forum Młodej Reżyserii, Franciszek Szumiński otrzymał ciekawą propozycję z teatru repertuarowego. W czerwcu, w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, będzie miała miejsce premiera „Dzikiej kaczki” w reżyserii laureata.

Suwalczanie mieli okazję zetknąć się z dokonaniami Franciszka Szumińskiego – wraz z Anną Turczyńską pomagał w pracy dramaturgicznej przy przedstawieniu „Lorem Ipsum” wyreżyserowanym również przez suwalczanina – Pawła Urbanowicza. Będzie je można ponownie zobaczyć niebawem – w ramach jubileuszowych XV Międzynarodowych Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”, 30 listopada, o godzinie 19.00 w Sali im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury. Młody reżyser przyznaje, że chętnie zaprezentowałby się na szerszą skalę w rodzinnym mieście, jeśli znalazłaby się taka możliwość. Liczymy zatem, że istotnie tak właśnie się stanie.

Fotografia użyczona przez Franciszka Szumińskiego

1 KOMENTARZ

Leave a Reply