W kościele ewangelicko-augsburskim w Suwałkach, tym samym, w którym znajdują się remontowane już zabytkowe organy, prowadzone są kolejne prace mające na celu przywrócenie budynkowi świetności. Właśnie rozpoczął się remont poszycia dachowego.

Pastor Dawid Banach podkreśla, że to bardo istotne przedsięwzięcie – blacha na dachu kościoła nie była zmieniana od połowy XIX wieku! Wymiana dachu i jego ocieplenie będzie kosztować parafię ewangelicką około 100 tys. zł. Prace zakończą się za 2-3 tygodnie. Remont jest możliwy dzięki dotacja z Urzędu Miejskiego w Suwałkach i fundacji Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa.

Remont nie przeszkodzi jednak w funkcjonowaniu kościoła – 2 grudnia odbędzie się tam koncert gospel organizowany w cyklu „Wielobarwne Suwałki” oraz licytacja wieńców adwentowych przygotowanych podczas warsztatów (1 grudnia) w Niepublicznej Terapeutycznej Szkole Podstawowej „Bajka”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na remont szkoły branżowej zlokalizowanej w budynku przy ul. Paca 4.

O remoncie mówi ks. Dawid Banach:

Fot. Niebywałe Suwałki

Przypomnijmy, że dzięki akcji „Zbieramy na organy” pierwsze prace remontowe objęły również najstarsze organy w Suwałkach. To jednak dopiero początek długiej drogi ku ich restauracji. Wyremontowane elementy – miechów i napędu nożnego, nad którymi pracuje organmistrz z Braniewa, wrócą do kościoła w połowie grudnia. Organy nie zostaną jednak podłączone do czasu zakończenia kompleksowego remontu instrumentu.

Dawid Banach o remoncie organów:

Trwa demontaż najstarszych organów w Suwałkach. Przejdą remont (audio)

Leave a Reply