Fotografie towarzyszą nam na co dzień i wykonujemy je często seryjnie, utrwalając przeróżne rzeczy. Oprócz funkcji użytkowej – bycia swego rodzaju protezą pamięci – mogą mieć diametralnie odmienny wyraz, być emocjonalnym pamiętnikiem, dowodem na głębię odczuć, metaforycznym komentarzem do rzeczywistości. Takie właśnie prace zaprezentowane zostały na otwartej w piątek (23 listopada) wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej Galerii Andrzeja Strumiłły.

Nie po raz pierwszy w przestrzeni galerii pojawiają się zdjęcia absolwentów Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku. W 2011 roku instytucje te nawiązały współpracę i od tamtej pory fotografie i instalacje autorstwa studentów – lub absolwentów – są eksponowane i oglądane, prowokując do refleksji, dyskusji.

Tegoroczna wystawa w szczególny sposób honoruje autorów ośmiu najlepszych dyplomów w roku 2018: Martyny Fiedorowicz, Aleksandry Gierasimiuk, Tetiany Kraskowskiej, Barbary Kwiatkowskiej, Urszuli Wróblewskiej, Piotra Babulewicza, Adama Czarniewicza oraz Mariusza Fijki. Każdy z twórców opowiada swoimi pracami osobistą historię dotyczącą życia we współczesnym świecie, a choć to historie osobiste, to jednocześnie zawierające się w sumie ludzkich doświadczeń, należące do uniwersum łączącego artystę z odbiorcą i na tej płaszczyźnie wywołujące prócz estetycznych także egzystencjalne przeżycia, przemyślenia.

Kurator wystawy, Grzegorz Jarmocewicz, sugerował głębsze wniknięcie w prezentowane prace, odkrycie zawartych w nich tajemnic, dostrzeżenie wymiaru osobistego, ale też i uniwersalnego zdjęć nieoczywistych i ciekawych – także pod względem formalnym. Na ten aspekt zwróciła uwagę Izabela Muszczynko, kierownik CSW. Podkreśliła, że kolejne wystawy są dowodem na ciągły rozwój studentów – i szkoły, która kształci słuchaczy wykorzystując najnowsze technologie, zatem ekspozycje zaskakują ciekawymi instalacjami, zastosowaniem nowych mediów.

Obecny rok jest szczególny dla Centrum Sztuki Współczesnej, gdyż upływa właśnie dziesięć lat od otwarcia placówki. Taki też jubileusz będzie świętować w przyszłym roku Akademia Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku, a dzisiejsze otwarcie wystawy stało się okazją do zaplanowania wspólnego uczczenia tych rocznic. Jak powiedział Grzegorz Jarmocewicz, ma on już pomysł instalacji, zatem współpraca – tak owocnie przebiegająca – będzie kontynuowana.

Foto: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Leave a Reply