Trwa walka między innymi o pociąg Hańcza relacji Suwałki – Kraków, który po 3 latach został wykreślony z rozkładu jazdy. Jedną z inicjatyw jest petycja Młodzieżowej Rady Miasta w Suwałkach – w każdej chwili można ją podpisać.

Młodzi ludzi wnioskują o przywrócenie połączeń linii kolejowych na trasach Suwałki – Kraków oraz Suwałki – Szczecin. W petycji zwracają uwagę również na duże zainteresowanie, jakim cieszyły się oba połączenia.

Sprawdź, co piszą:

My, niżej podpisani młodzi mieszkańcy miasta Suwałki zwracamy się z prośbą o przywrócenie połączeń linii kolejowych trasy Suwałki-Kraków oraz Suwałki-Szczecin.

Zmiany, które zostaną wprowadzone po 9 grudnia bieżącego roku, stają się bardzo niekorzystne dla aktualnych klientów Polskich Kolei Państwowych. Pragniemy zwrócić szczególną uwagę na grupę społeczeństwa, która korzysta z w.w. połączeń. Są to ludzie młodzi, studiujący w miastach, przez które przejeżdżają owe linie. Wycofując je z rozkładu, pozbawia się studentów bezpośredniego powrotu do rodzinnego miasta. Pragniemy jednak zauważyć, iż mimo komfortu, jakim cieszy się kolej, po wprowadzeniu zmian będą zmuszeni do przesiadek, co skutkować będzie korzystaniem z połączeń autobusowych, różnych przewoźników i firm prywatnych. Ale jednocześnie prosimy zwrócić uwagę na ilość pasażerów – jest ona niewątpliwie opłacalna.

Połączeń między Suwałkami a innymi miastami nie jest dużo, co i tak wyklucza nasze miasto i stawia na marginesie Polskich Kolei Państwowych. Prosimy postawić się w roli osób korzystających z kolei, szczególnie studentów.

Wyrażamy nadzieję, że nasza petycja zostanie rozpatrzona pozytywnie. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź.

Podpisz petycję.

Sprawą przywrócenia połączenia Suwałki – Kraków zajął się też Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który wystosował w poniedziałek, 3 grudnia pismo do Zarządu PKP Intercity S.A. Sprzeciwia się w im likwidacji połączenia kolejowego na linii Suwałki – Kraków oraz jednocześnie apeluje o jego przywrócenie w rozkładzie na 2019 rok.

Prośba o interwencję w tej sprawie została wystosowana również do parlamentarzystów z Suwałk: Bożeny Kamińskiej i Jarosława Zielińskiego. Z posiadanych przez Władze Suwałk informacji wynika, że rozkład jazdy PKP Intercity na rok 2018/2019 został już zatwierdzony i jest na etapie wdrożeniowym. Do Radnych Rady Miejskiej zgłosili się już nawet mieszkańcy, którzy wskazują na krzywdzący i lakoniczny komunikat, który pojawił się na stronie PKP Intercity, odwołujący się do zamieszczonej wcześniej tam ankiety. Przy konstrukcji rocznego rozkładu jazdy pociągów – rzekomo – brane były opinie pasażerów.

– Tymczasem okazuje się, że o powyższej informacji praktycznie nikt nie wiedział, a w procesie konsultacji brała udział zaledwie garstka osób – pisze w interpelacji do prezydenta Suwałki Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.

Ze strony PKP Intercity nikt nie zwrócił się do suwalskiego samorządu o wyrażenie stanowiska w przedmiotowej sprawie, ani nie przesłał informacji o trwających konsultacjach nowego rozkładu.

Zdaniem Prezydenta Suwałk likwidacja kolejowego dalekobieżnego połączenia pogłębia izolację komunikacyjną miasta i północno-wschodniej Polski.

– W mojej ocenie stoi to również w jawnej sprzeczności z deklaracjami rządu RP dotyczącymi konieczności wzmocnienia potencjałów rozwojowych Polski Wschodniej i wyrównywania dyspozycji w poziomie rozwoju i dostępności komunikacji tego regionu względem innych części Polski – pisze w swoim piśmie do władz PKP Intercity Czesław Renkiewicz.

4 KOMENTARZE

  1. Najlepiej całkiem zamknąć wszystkie linie… Dwie najdłuższe nitki zamykają bo się nie opyla… Tu chodzi o hajs a nie wasze dobro czy przyjemność i komfort podróżowania… Tak i jeszcze nie zapomnijcie torów na zimę zwinąć

  2. Tylko Suwałki Kraków i Suwałki Szczecin!????? A co z resztą? Miały być nowe połączenia z Suwałk do Lublina, Rzeszowa i Przemyśla itd. , lecz na obiecankach rządu się skończyło tylko! Ci młodzi ludzie z Suwałk są jednak ograniczeni terytorialnie skoro ich podróże kolejowe po Polsce mieszczą się tylko w dwóch ciasnych ramkach. Nie zabiegają o bardziej rozszerzoną kolej, więc sami już życzą sobie Polski C, hahaha!

  3. Tylko trasa Suwałki Kraków i Suwałki Szczecin! ????? A co z resztą!? Miały być nowe trasy kolejowe łączące Suwałki z Przemyślem przez Lublin i Rzeszów itd.! Na rządowych obiecankach się skończyło tylko! Tak fatalnego stanu kolei nie ma nigdzie w Europie, poza Polską! Może jesteśmy na poziomie Bangladeszu, hahaha! Ci młodzi ludzie z Suwałk tak ciasno myślą. Dla nich połączenie kolejowe ogranicza się tylko do Krakowa przez Warszawę, a tymczasem z Ukrainy ze Lwowa są połączenia kolejowe przez Przemyśl, Rzeszów, KRAKÓW, itd. aż do Berlina! Co za kiepska władza w tych Suwałkach działa! Tam już jest Polska C!

  4. Zostaniemy Polską C (Polska B to Białystok) do następnych wyborów – wtedy znów przyjedzie premier i będzie mówił jak się o nas zatroszczy: mieszkania, piece, podwyżki dla pielęgniarek, cuda niewidy.

Leave a Reply