„Poszukiwanie wspólnych korzeni kulturowych Polaków i Tatarów” to czwarta edycja wyjątkowych spotkań z nauką i specjalistami z różnych stron Europy. Po Ukrainie, Litwie, Łotwie i Estonii przyszedł czas na Tatarów – ten temat pojawił się w PWSZ w Suwałkach w sobotę, 1 grudnia.

– Konferencja po raz kolejny okazała się strzałem w dziesiątkę i przyciągnęła do PWSZ tłumy nie tylko studentów i pracowników naukowych ale też mieszkańców Suwalszczyzny. Wśród gości byli między innymi Bronisław Talkowski, przewodniczący Gminy Muzułmańskiej w Kruszynianach oraz imam Janusz Aleksandrowicz. Konferencja opierała się na dziejach Tatarów i próbach znalezienia wspólnych mianowników między narodowością polską i tatarską – komentuje Dawid Harasim, rzecznik prasowy PWSZ w Suwałkach.

Dr Narimam Seitiahiaiev (Tawirski Uniwersytet Narodowy im. Władimira Wiernadskiego w Kijowe) przedstawił dzieje Tatarów Krymskich w XX wieku, skąd sam pochodzi. Po raz kolejny do Suwałk przyjechał również profesor Jarosław Ławski (Katedra Badań Filologicznych „Wschód-Zachód”, Uniwersytet w Białymstoku), który mówił o narodzinach mitu Tatara „romantycznego”. Dr Marcin Bajko (Katedra Badań Filologicznych „Wschód-Zachód”, Uniwersytet w Białymstoku) przedstawił natomiast twórczość Tadeusz Micińskiego, polskiego poety i pisarza: „Wschód Bliski i daleki. Tadeusz Miciński o islamie, Turkach i Tatarach”.

Organizatorem konferencji był Wydział Ochrony Zdrowia PWSZ w Suwałkach, a inicjatorem (już po raz czwarty) dr Barbara Nowacka, wykładowca suwalskiej Uczelni.

„(… ) Obecnie mieszka w Polsce ok. 4000 osób pochodzenia tatarskiego, kontynuujących nadal tradycje swego wyznania. Najwięcej Tatarów mieszka w województwie podlaskim, w tym w samym Białymstoku około 1800. Z przedwojennych gmin muzułmańskich działa nadal stołeczna oraz gminy w Bohonikach i Kruszynianach. Nowe gminy założone po 1945 r., znajdują się w Białymstoku, Gorzowie Wlkp. i Gdańsku, gdzie w roku 1990 otwarto meczet. Sprawami życia religijnego zajmuje się Muzułmański Związek Religijny, na którego czele stoi osoba świecka – nie ustanowiono po wojnie godności Muftiego. W 1992 r., w nawiązaniu do przedwojennych tradycji, powołano organizację społeczno-kulturalną Związek Tatarów Polskich. Do Związku wstąpiło wiele osób, zarówno Tatarów muzułmanów, jak i tych, którzy odeszli od tradycji swego wyznania, lecz nie zapomnieli o swoim rodowodzie.  Tatarzy polscy stanowią grupę etniczną, a może jedynie etnograficzną, pozbawioną cech mniejszości narodowej. Uważają się oni nie tylko za obywateli Rzeczypospolitej, ale za Polaków – Polaków pochodzenia tatarskiego (…)”. Cyt. za: www.kruszyniany.pl

Fot. PWSZ w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj