Niedzielny wieczór (2 grudnia) w Suwalskim Ośrodku Kultury przebiegał pod znakiem teatru. Złożyło się na to parę okoliczności – przede wszystkim swój finał miała jubileuszowa edycja Międzynarodowych Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”, nie zabrakło też artystycznego akcentu – widzowie obejrzeli sztukę Jakuba Przebindowskiego „Frida. Życie sztuka rewolucja”, odbył się także finisaż wystawy „Frida Kahlo. Przenikanie”.

Prowadząca uroczyste zakończenie Joanna Łupinowicz zaprosiła na scenę aktorów i twórców konkursowych spektakli. Nagrody i wyróżnienia oraz podziękowania wręczali: Ewa Sidorek, zastępca Prezydenta Miasta Suwałk, Alicja Andrulewicz, dyrektor SOK-u oraz Bronisław Woźnialis, dyrektor RESO Europa Service, mecenasa Spotkań.

Wyróżnienia w kategorii młodzieży (16-19 lat) otrzymali: łodzianin Maciej Walter za spektakl „Munch!” i Alex Mihalik z Nitry (Słowacja) za „Księgę cmentarną”. Specjalnym wyróżnieniem aktorskim nagrodzono Julię Lewandowską z Bytomia za sztukę „Pandora”. Wyróżnienia w kategorii dorośli amatorzy dostały: Monika Majewska z Warszawy za spektakl „Anna Frank” oraz Maja Zdurna Fabriková, która przyjechała do Suwałk ze Słowacji, za „Metamorfozy kobiet”.

Specjalną nagrodą ufundowaną przez RESO oraz Suwalski Ośrodek Kultury jury uhonorowało gości ze Słowacji – Barbarę i Jaroslava Janiček, twórców monodramu „Nauczyciel” przedstawiającego portret psychologiczny pedagoga po czterdziestu latach pracy odchodzącego na emeryturę. Jak wyjaśnił Jakub Przebindowski, przewodniczący jury, jego członkowie docenili specyficzną szkołę tworzenia monodramu przez Słowaków.

Złota podkowa w kategorii młodzieżowej trafiła do Samuela Hornáčka z Nitry (Słowacja), który zaprezentował monodram „Drogi tato”, zaś w kategorii dorosłych aktorów zawodowych główną nagrodę oraz czek na 2000 zł otrzymała Karolina Martin z Białegostoku za sztukę „Trzy ćwierci do śmierci”.

Grand Prix jubileuszowych Międzynarodowych Spotkań z Monodramem dostała Marta Pohrebny z Zielonej Góry, która zaprezentowała spektakl „Słodka”. Dodatkowa nagroda pieniężna dla aktorki to 2500 zł – ufundował ją Prezydent Miasta Suwałk.

Miłe słowa do uczestników i widzów skierował przewodniczący jury, aktor, reżyser i autor sztuk teatralnych, Jakub Przebindowski. Wyraził radość, że teatr jest żywy, inspiruje, pobudza do wyrażania myśli i emocji. Gratulował suwalczanom festiwalu, który przez publiczność tak żywo odbierany.

Ewa Sidorek dziękowała uczestnikom za to, że zarażają swoją pasją, że poświęcają czas i zaangażowanie sztuce, która buduje, tworzy, konstruuje, daje nadzieje na przyszłość. Wyraziła nadzieję, na powtórne spotkanie – podczas kolejnej edycji Spotkań z Monodramem. W podobnym duchu wyraziła się Alicja Andrulewicz, która ponadto podkreśliła, że w tego typu zmaganiach nie ma lepszych i gorszych, gdyż w kulturze elementy nie wykluczają się, a docenienie bywa kwestią upodobań. Dodała także, że cieszy się z faktu, iż biznes – w tym przypadku firma RESO – wspiera spotkania młodych.

Później zebranych czekało spotkanie z aktorską interpretacją życiowych doświadczeń i przemyśleń Fridy Kahlo w wykonaniu Martyny Kliszewskiej, aktorki i malarki. Autorem scenariusza i reżyserem przedstawienia „Frida. Zycie sztuka rewolucja” jest Jakub Przebindowski. Ciekawe rozwiązania formalne, symbolika przekazu, poetycka forma skupiająca się na emocjach, podkreślająca wielką wrażliwość bohaterki, niebanalna scenografia i poruszający temat sprawiły, że publiczność gorąco przyjęła ten spektakl.

Zamknięciem wieczoru był finisaż wystawy prezentowanej w patio Suwalskiego Ośrodka Kultury. Bardzo różnorodne eksponaty, prace wykonane przez wielu artystów, rozmaitymi technikami – to wszystko można było obejrzeć już po raz ostatni, a dodatkowym, cennym elementem były komentarze twórcy tej ekspozycji, Jakuba Przebindowskiego.

Fotografie: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj