30 XI 2018, Suwałki – SOK; XV Międzynarodowe Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” – spektakl Lorem Ipsum
© 2018 Wojciech Otłowski
30 XI 2018, Suwałki – SOK; XV Międzynarodowe Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” – spektakl Lorem Ipsum
© 2018 Wojciech Otłowski

Jubileuszowa edycja to okazja do podsumowań i czynienia planów na przyszłość, ale przede wszystkim XV Międzynarodowe Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” to sposobność do obejrzenia ciekawych projektów, nowych rozwiązań formalnych, do zawarcia znajomości, wymiany doświadczeń.

Podczas uroczystego rozpoczęcia imprezy Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, w którym to oglądać można festiwalowe prezentacje, podkreśliła, że monodram to jedna z najtrudniejszych form teatralnych – tym bardziej gdy jej adeptami są tak młodzi wykonawcy. Powitała także gości – Ewę Siodorek reprezentującą Prezydenta Miasta Suwałk, Iwonę Prelewicz-Ceran, naczelnika Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji oraz Marię Kołodziejską, dyrektora Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Dziękowała sponsorowi – firmie Europa Servis sp. z o.o i jej prezesowi – Bronisławowi Woźnialisowi.

Alicja Andrulewicz wspomniała także o ciekawych propozycjach ujętych w programie jubileuszowych zmagań „O Złotą Podkowę Pegaza” – spektaklu teatru tańca, o możliwości prezentacji – dzięki współpracy z Jakubem Przebindowskim, przestawienia przybliżającego postać nietuzinkowej malarki – Fridę i znakomitej wystawie towarzyszącej temu projektowi.

Poproszona o zabranie głosu Ewa Siodorek wyraziła radość, że impreza takiej rangi ma miejsce w Suwałkach. Jest ona dowodem na to, że humanizm jest podstawą naszej egzystencji, że kultura i sztuka to fundamenty naszej tożsamości. Ale tego typu przedsięwzięcia zaistnieć mogą tylko dzięki osobom bez reszty oddanym swej pracy – powiedziała zastępca prezydenta. I takim dobrym duchem jest Grażyna Filipowicz Karp, dyrektor artystyczny XV Międzynarodowych Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”, której dziękując Ewa Sidorek wręczyła kwiaty, życząc, by ta energia dalej trwała, by pociągała innych do podejmowania podobnych działań.

Grażyna Filipowicz Karp życzyła publiczności niezapomnianych wrażeń wynikających z relacji aktor-widz, z oglądania spektakli, których łącznikiem i naczelną ideą jest przenikanie.

Pełniąca obowiązki konferansjerki Joanna Łupinowicz przedstawiła jury, a tworzą je: Jolanta Juszkiewicz, Jolanta Krawczykiewicz, Jakub Przebindowski oraz Włodzimierz Ciborowski. Potem widzowie mogli przenieść się w świat spektaklu „Lorem Ipsum” – jak określiła prowadząca – „prezentującego zderzenie sześciu energii twórczych”, a ich przedstawienia odtwarzają uniwersalne historie, z którymi widzowie mogą się utożsamiać. Przypomnijmy, że prapremiera spektaklu powstałego dzięki stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Suwałki odbyła się pod koniec czerwca bieżącego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj