Reklama

Wolontariusze odebrali nagrody (foto)

Data:

- Reklama -

Podczas Suwalskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych 2018 Centrum Aktywności Społecznej „Pryzmat” w Suwałkach podsumowało konkurs „Suwalskie Barwy Wolontariatu 2018” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk. Była to wspaniała okazja do podziękowania w szczególny sposób wolontariuszom, którzy poświęcają swój czas i energię  na co dzień współpracując z organizacjami, instytucjami i osobami indywidualnymi, tym, którzy wyróżniają się spośród innych swą szlachetną działalnością.

Źródło: CAS Pryzmat

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza ustanowiony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych dnia 5 grudnia 1986 r. w dowód uznania dla milionów ludzi, poświęcających swój cenny czas i umiejętności w celu niesienia pomocy innym.

Do wzięcia udziału w konkursie zaproszeni zostali wolontariusze, organizacje i instytucje organizujące ich pracę oraz osoby wspierające ruch wolontarystyczny na obszarze Suwałk. Nominacje były zgłoszone przez: Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach, Szkolne Koło Caritas przy Gimnazjum im. M. Konopnickiej, Szkolne Koło Wolontariatu „Wielkie serca” przy Zespole Szkół nr 6 w Suwałkach, Hufiec ZHP Suwałki im. Tadeusza Lutostańskiego, PPH CYMES Adam Ołów, Miejski Klub Sportowy Ślepsk Suwałki, Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. W. Urbanowicza w Suwałkach, Bank Żywności Suwałki – Białystok, Stowarzyszenie Twórczych Seniorów ROZŁOGI w Suwałkach, Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach.

Kapituła wyłoniła 10 laureatów konkursu. Prezydent Czesław Renkiewicz wraz z Cezarym Cieślukowskim – wiceprzewodniczącym Sejmiku Podlaskiego i Anną Ruszewską -koordynatorem Regionalnego Centrum Wolontariatu laureatom wręczyli okolicznościowe statuetki w podziękowaniu za szlachetną pracę i bezcenną pomoc dla dobra innych.

Nagrody zdobyli:

Aleksandra Franiak – zgłoszona przez Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach.

„Jest bardzo skromną, sumienną wolontariuszką. Wyróżnia się poczuciem odpowiedzialności.”

Angażuje się w różne akcje charytatywne w środowisku szkolnym i lokalnym. Jest wolontariuszką w Fundacji Zwierzęta Niczyje. Koordynowała w swojej szkole zbiórki karmy, kuwet, misek, zabawek, cykliczne kiermasze charytatywne. Pomagała znaleźć dom dla zwierząt. Zaowocowało to tym, że sama zaadoptowała kotka. Angażuje się w organizację zabaw uczestnikom Spartakiady Mikołajkowej.

Olga Gryszkiewicz – zgłoszona przez Szkolne Koło Caritas przy Gimnazjum im. M. Konopnickiej

„Jest osobą pełną pomysłów, chętnie podejmującą nowe wyzwania.”

Pełni funkcję Przewodniczącej Szkolnego Koła Caritas. Z własnej inicjatywy zorganizowała upominki świąteczne dla świetlicy środowiskowej, ekipę na zawody sportowe „Mały Wielki Sport”, dyskotekę charytatywną, kiermasz i apel dla dzieci z Afryki, prowadzi szkolną gazetkę ścienną, promuje idee wolontariatu – nakręciła film reklamowy.

Emilia Górska – zgłoszona przez Szkolne Koło Wolontariatu „Wielkie serca” przy Zespole Szkół nr 6 w Suwałkach

„Najważniejsze, czego się nauczyłam, to dostrzeganie potrzeb innych ludzi. Uważam, że dobro zawsze wraca i nie warto być biernym, jeśli można komuś pomóc.”

Była koordynatorem akcji #KOMÓRKOMANIA w szkole, połączonej z rejestracją potencjalnych dawców szpiku, jest honorowym krwiodawcą, przygotowywała kartki świąteczne dla chorego na raka Kuby, by spełnić jego marzenie, brała udział w akcji „Wszystkiego dobrego dla chorego” organizowanej przez Fundacje Dr Clown, Szlachetnej Paczce, zbiórkach żywności, WOŚP.

Aleksandra Hanc – zgłoszona przez Hufiec ZHP Suwałki im. Tadeusza Lutostańskiego

„Osiągnieciem Aleksandry w pracy harcerskiej i wychowawczej jest wychowanie wielu harcerzy, którzy obecnie pełnią różne funkcje w drużynach.”

Od 2015 r. pełni funkcje zastępcy Komendanta Hufca ZHP w Suwałkach ds. programu i pracy z kadrą. Przez czas swojej harcerskiej służby była założycielką i drużynową Gromady zuchowej, Była inicjatorka wielu szkoleń, warsztatów metodycznych i wyjazdów. Była główną organizatorka Zlotu Hufca ZHP na terenie bazy Garbaś, w którym uczestniczyło ponad 150 osób.

Marcin Jurewicz – zgłoszony przez PPH CYMES Adam Ołów oraz Miejski Klub Sportowy ŚLEPSK Suwałki

„Wolontariusz to taki człowiek, który dla innych oddaje swoje serce, swój czas i dzieli się radością, jaką ma w duszy, z tymi, którym jej brakuje – te słowa idealnie opisują Marcina. Być może ktoś zainspiruje się jego osobą, być może ktoś zechce być taki jak on.”

Udziela się na piknikach rodzinnych, wymyśla zabawy, zachęca do uczestnictwa, tańczy, śpiewa. Organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży w świetlicy „Przystań”, podczas wydarzeń sportowych Miejskiego Klubu Sportowego ŚLEPSK Suwałki – jest maskotką, znanym i lubianym misiem Pogodne Suwałki. Mikołajkowy Autobus Radia 5 nie może obyć się bez Marina – Święty Mikołaj, to również Marcin. Czynnie uczestniczy w życiu parafii, w akcjach charytatywnych i zbiórkach.

Daniel Książek – zgłoszony przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach

„Bezinteresownie dzieli się swoją wiedzą i pomysłami. Nie ulega wątpliwości, że jest typem społecznika.”

Wspomaga pracę Działu Sportu, Rekreacji i Marketingu podczas realizacji Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce – już trzykrotnie, RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania, Festiwal Siły, RESO Suwałki Football League. Koordynuje pracę innych wolontariuszy w strefach działań, aktywnie angażuje się w pozyskiwanie partnerów. Społecznie działa w strukturach Kolegium Sędziów Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Samuel Salamon – zgłoszony przez Szkołę Podstawową nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. W. Urbanowicza w Suwałkach

„Swoje kreatywne pomysły, chce i potrafi z sukcesem realizować sam oraz we współpracy”.

Zrealizował wiele inicjatyw w szkole i poza nią. Organizował szkolne debaty, wspólnie z kolegami z klasy zorganizował kółko kostki Rubika i uczył dzieci z klas 1-3, jak układać różne typy kostek, współpracował przy organizacji Szkolnej Gry Terenowej, Międzyszkolnej Gry Miejskiej „100-lat Niepodległej”. Jest w ZHP przybocznym 6 SGDH „Polaris”, uczestniczył w programie Autochodzik, zbiórkach żywności, pomagał przy organizacji biegu „Wilczym Tropem”.

Natalia Zajkowska – zgłoszona przez Bank Żywności Suwałki – Białystok

„To osoba dynamiczna, zorganizowana o dużych zdolnościach organizacyjnych. Wszędzie jej dużo, w pozytywnym działaniu.”

Podejmuje zadania i je koordynuje, prowadzi szkolna gazetkę ścienną, przygotowuje ciasta, własne upominki i ozdoby przekazując je na cele charytatywne, angażuje się w organizację Ogólnopolskiego Strajku Żywności, pełni dyżury w Świetlicy Środowiskowej im. Dzieciatka Jezus, włącza się corocznie w organizację Miejskiego Orszaku Trzech Króli, przed Świętem Zmarłych porządkuje stare, zaniedbane groby na cmentarzu, pomaga w organizacji imprez sportowych organizowanych przez OSiR.

Danuta Zaworska – Jurkowska – zgłoszona przez Stowarzyszenie Twórczych Seniorów ROZŁOGI w Suwałkach

„Jest osobą życzliwą i bardzo wrażliwą na los ludzi starszych naszego grodu nad Czarną Hańczą – a tym samym posiada Dar Wielkiego Serca.”

Społecznica naszego miasta, jest wolontariuszką od 43 lat. Śpiewa od szkoły średniej, była solistką zespołów muzycznych, dzięki którym reprezentowała nasze miasto na licznych festiwalach. Obecnie jako wolontariuszka i seniorka pomaga seniorom i osobom niepełnosprawnym, w zespole muzyczno – wokalnym „Wspomnień Czar” nadal zachwyca swoim głosem.

Natalia Zygmunt – zgłoszona przez Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach

„Jest bardzo wrażliwa, sympatyczna, pełna empatii wobec drugiego człowieka, zawsze chętna do niesienia pomocy.”

Angażuje się w akcje charytatywne, potrafi w nie włączyć całą społeczność szkolną, włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Wszystkiego dobrego dla chorego”, do akcji „Dzwonek na obiad”, dużo pracy wkłada w szkolne akcje „Gofry w ZETCE”, „Hot-Dogi w ZST”, ,,Tosty w ZST”, „mała złotówka Duży Obiad”, z której dofinansowane są obiady dzieciom, pracowała w kampanii Kilometry Dobra, z której fundusze przekazano na pomoc młodym osobom uzależnionym od środków psychoaktywnych.

Fot. CAS Pryzmat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zdzisław Przełomiec ponownie przewodniczącym Rady Miejskiej

Karty rozdane. Znamy skład prezydium Rady Miejskiej w Suwałkach. Na...

Wybory 2024: Kto startuje z urzędującym prezydentem Suwałk?

Stoimy przed wyborem nowych przedstawicieli do Rady Miejskiej w...

Watch Docs startuje w SOK-u w piątek

Zapraszamy serdecznie do udziału w 21. Objazdowym Festiwalu Filmowym...

Bulwary czeka rozbudowa, więc nowa ścieżka rowerowa powstanie

O budowę nowej ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Czarna Hańcza...