Stowarzyszenie „Viva Musica” i działający przy nim Suwalski Chór Kameralny przygotowują się do obchodów Roku Stanisława Moniuszki. Z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora planowane są koncerty w Suwałkach, Wigrach, Raczkach i Warszawie.

Już od kilku lat chór „Viva Musica” popularyzuje twórczość Stanisława Moniuszki, prezentując jego kompozycje w nowych aranżacjach, które wyszły spod ręki dyrygenta Grzegorza Bogdana.

W ubiegłym roku suwalska publiczność podczas Koncertu Papieskiego usłyszała utwór Kiedy ranne wstają zorze. Oprócz niego w repertuarze chóru znajduje się Msza żałobna g-moll w aranżacji na chór i orkiestrę kameralną. Obie kompozycje znalazły się w programie koncertów zaplanowanych na rok 2019, ale oprócz nich melomani wysłuchają również ballady Pani Twardowska oraz pieśni ze śpiewnika domowego.

– Projekt „Moniuszko (Od)nowa” rozpoczniemy koncertem urodzinowym w dniu 5 maja – zapowiada Krzysztof Snarski, chórzysta i przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Muzyki „Viva Musica”, podkreślając przy tym, że celem przedsięwzięcia jest pokazanie twórczości kompozytora od nowa – a ta jest niezwykle bogata i wykracza poza znaną ze szkoły „Prząśniczkę”. Wystarczy wspomnieć choćby o 12 tomach śpiewników domowych.

W roku 2019 chór „Viva Musica” chciałby przypomnieć również twórczość urodzonego w Suwałkach śp. Leszka Aleksandra Moczulskiego poprzez nagranie płyty z muzyczną wersją jego „Siedmiu dni stworzenia świata”. Innym planem – na co najmniej 2 kolejne lata – jest przygotowanie w warstwie tekstowej i muzycznej „Nieszporów Studzienicznych”. Nie jest wykluczone, że „Viva Musica” wyruszy też w lipcu do Turcji – na jeden z festiwali chóralnych.

O projekcie „Moniuszko (Od)nowa” opowiada Krzysztof Snarski:

Moniuszko w hołdzie Papieżowi – w wykonaniu chóru Viva Musica (audio)

Leave a Reply