Reklama

Kolejny rok szkoleń Terytorialsów

Data:

- Reklama -

Terytorialsi z batalionów w Białymstoku, Łomży i Bielsku Podlaskim od najbliższego weekendu będą kontynuować proces szkolenia. Część żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w tym roku rozpocznie etap zgrywający, czyli ostatnią fazę szkolenia.

Cykl szkolenia każdego żołnierza OT trwa 3 lata i podzielony jest na trzy dwunastomiesięczne etapy: szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające.

– Od października 2018 r. wszystkie bataliony wchodzące w skład naszej brygady prowadzą – oprócz szkolenia indywidualnego – także szkolenie specjalistyczne przygotowujące żołnierzy do konkretnej funkcji – mówi mjr Adam Mińko, szef sekcji szkoleniowej 1PBOT.

Podstawową formą przygotowania żołnierzy OT są szkolenia rotacyjne odbywające się w soboty i niedziele. W tym roku są one zaplanowane w sumie w 80 terminach: 33 na etapie szkolenia indywidualnego, 36 na etapie szkolenia specjalistycznego oraz 11 na etapie szkolenia zgrywającego. Kolejną formą są szkolenia zintegrowane. Każdy żołnierz OT musi raz w roku przejść ten rodzaj szkolenia. Trwa ono nieprzerwanie 14 dni i z reguły odbywa się na poligonie.

W 2019 roku zaplanowanych jest sześć terminów szkoleń zintegrowanych. Pierwsze z nich, już w styczniu, będzie realizować 12 batalion lekkiej piechoty z Suwałk. Najbliższe szkolenia kandydatów do służby w 1PBOT rozpoczną się 19 stycznia (ochotnicy bez złożonej przysięgi wojskowej) oraz 27 stycznia (żołnierze rezerwy). Natomiast w połowie roku podlascy Terytorialsi, jako jedni z pierwszych w kraju, rozpoczną trzeci i ostatni etap szkolenia.

– Jego zasadniczym celem jest zgrywanie żołnierzy, czyli nauka współdziałania na poziomie plutonu oraz kompanii – wyjaśnia mjr Mińko. Łącznie w 2019 roku 44 tygodnie zostaną wypełnione co najmniej jedną formą szkolenia. Część zajęć będzie prowadzona przy współudziale instruktorów ze służb mundurowych m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej.

W czerwcu pododdziały brygady wezmą ponadto udział w ćwiczeniu DRAGON-19. Celem szkolenia jest przygotowanie żołnierzy OT do wykonywania różnorodnych zadań. Nie zawsze będą one wymagać użycia taktyki wojskowej. Często wiążą się z umiejętnościami technicznymi i ratowniczymi, które są pomocne nie tylko w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, ale i w codziennym życiu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zmiana statusu do natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy

Dla wsparcia administracji państwowej i samorządowej realizującej zadania przyjęcia uchodźców...

W kwietniu kwalifikacja wojskowa

4 kwietnia rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Już teraz...

W święta 2,5 tys. żołnierzy WOT było na służbie

W czasie Świąt Bożego Narodzenia 2,5 tys. żołnierzy WOT...

Terytorialsi pracują nad celnością i odpornością

W ostatni weekend, oprócz zaangażowania w operację przeciwkryzysową "Trwała...