Krůk to zespół, który nie daje się zamknąć w szufladce jednego, czy dwóch gatunków muzycznych. Jak sami twierdzą, nie chcą być zespołem gatunkowym. Pragną szukać własnej drogi, a swoją twórczość nazywają autorską muzyką magiczną.

Na koncertach, zabierają słuchaczy w podróż po krainach ze starosłowiańskich mitów, baśni i legend, za pomocą postrockowego instrumentarium, shoegaze’u i elementów elektroniki z okolic IDM oraz wokalu dziewczyny, która może jest wokalistką, a może szeptunką. Ich motto brzmi: Chcemy rozpalić wam na wzgórzach ogniska, chcemy abyście przy nich tańczyli.

Kruk to sześć osób – pięciu młodych mężczyzn: Łukasz Warzyński (gitara basowa, sample,), Daniel Staszyński (gitara elektryczna), Michał Cieślukowski (perkusja, pad perkusyjny), Dawid Furmański (klawisze, sample, produkcja podkładów) Jan Sieczkowski (manager) oraz Kamila Janiak, czyli Daisy Kowalsky – poetka i wokalistka, odpowiedzialna w zespole za teksty, śpiew i czary.

Grupa koncertuje od jesieni 2017 i po roku ma na koncie przeszło 20 koncertów w całej Polsce. W czerwcu 2018 zespół wydał swoją pierwszą EP-kę. Artyści równocześnie nieustannie komponowali też nowy materiał, czego efektem jest fakt, że EP stanowi jedynie ułamek repertuaru grupy. W sierpniu 2018 do grupy dołączył producent muzyki elektronicznej – Dawid Furmański, którego zadaniem jest nowa aranżacja utworów i poszerzenie instrumentarium w celu urozmaicenia środków muzycznego wyrazu. Obecnie zespół pracuje nad nagraniem 2 singli i płyty długogrającej.

Wg starosłowiańskiego kalendarza 2019 to rok kruka. Co to może oznaczać? Kruk od zawsze był ważnym symbolem, pojawiającym się w każdej mitologii, w wierzeniach ludowych i w Biblii. Role miewał różne – był zwierzęciem solarnym, przywoływał słońce, często niósł pomoc i pożywienie, symbolizował wiosenne odrodzenie. Innym razem zwiastował śmierć, wojnę, zło. Powszechnie symbolizował posłańca, niosącego zarówno złe, jak i dobre wieści, powiernika wiedzy, strażnika tajemnic. Pośredniczył między człowiekiem a światem duchowym i bywał posłannikiem bogów. Podobnie, zespół Krůk zabierze Was w podróż po zapomnianych światach z mitów i legend.

Podczas koncertu w Ośrodku Kultury Sejnach, który odbędzie się 2 lutego o godz. 19.00 wystąpi również Dave Sychy – producent szeroko rozumianej muzyki elektronicznej. Tworzy muzykę łączącą spokojne i refleksyjne brzmienia z tanecznymi, klubowymi klimatami. Utwory są inspirowane takimi gatunkami jak: dreampop, witch-house czy trap. Tworzy od 2010 i ma na swoim koncie 2 epki.

Dzięki uprzejmości zespołu, w naszym konkursie można wygrać podwójne zaproszenie na koncert w Sejnach. Wystarczy do 27 stycznia do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Która piosenka Krůk nawiązuje do opowieści o Rusałce? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrał Wojciech Chodkiewicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj