Spektakl „Obława” również w Suwałkach (audio)

0
282

Na początku marca publiczność w Suwałkach i Białymstoku obejrzy spektakl „Obława” w reżyserii Jana Nowary. To najnowsza premiera teatralna, która dzięki współpracy Teatru Dramatycznego i Suwalskiego Ośrodka Kultury trafi bezpośrednio do publiczności na Suwalszczyźnie.

Temat Obławy Augustowskiej już w marcu zostanie przeniesiony na deski teatralne. Ludobójstwo dokonane w lipcu 1945 roku na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny – tuż po odbiciu tych terenów przez Armię Czerwoną z rąk III Rzeszy – do dzisiaj nie zostało wyjaśnione. Sztuka, napisana przez Jana Nowarę i Jagodę Skowron, powstała w oparciu o dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej, listy i meldunki. Sztuka nawiązywać będzie nie tylko do źródeł historycznych, ale też do „Dziadów” Adama Mickiewicza, w spektaklu znajdą się także wiersze Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza. Oprócz kilkunastoosobowej obsady, na scenie wystąpi również zespół z muzyką na żywo.

Przypomnijmy, że dzięki współpracy dwóch instytucji, suwalska publiczność mogła obejrzeć na scenie SOK-u spektakl „Mayday”.

O spektaklu „Obława” mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku:

W Białymstoku trwają próby do „Obławy”:

Ruszyły próby do „Obławy”

Wcześniej – w Teatrze Dramatycznym odbyło się czytanie performatywne:

Obława w Teatrze Dramatycznym

Leave a Reply