Piękny jubileusz wiąże się z uroczystym świętowaniem – tak można by podsumować plany muzealników, członków Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego, osób i instytucji z nimi współpracujących na pozostałe dziesięć miesięcy tego roku.

Gwoli ścisłości – nie o jednej rocznicy mówili dziś gospodarze spotkania w suwalskim Muzeum Okręgowym. Doktor Maciej Ambrosiewicz, historyk, kierownik Muzeum Wigier, dziś wystąpił jako prezes Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego, które świętuje dwudziestolecie działalności. Ten jubileusz jest okazją do podjęcia ciekawych działań mających przybliżyć suwalczanom – starszym i tym młodszym, dzieje naszego miasta, wybitne postacie, które zapisały się na kartach jego historii.

Już w najbliższą niedzielę (3 marca) swe podwoje otworzy Mała Akademia 300 lat Suwałk. W Muzeum im. Marii Konopnickiej o godzinie 11.00 rozpocznie się arcyciekawe spotkanie dotyczące najodleglejszej historii naszego regionu. Najmłodsi wysłuchają opowieści o Jaćwingach – zapomnianych wojownikach. Będą gry, zabawy, warsztaty – tak aby ważne treści zapadły w pamięć i być może stały się zaczątkiem naukowej pasji, bo jak zgodnie, nieco żartobliwie, wyznali prowadzący spotkanie, cykl spotkań ma wychować ich następców, nowe pokolenie pasjonatów historii, nauki, regionu. Kolejne zajęcia odbywające się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca pozwolą poznać lepiej przeszłość Suwałk, życie naszych przodków, sylwetki wybitnych osób związanych z naszym miastem.

Propozycją dla starszych odbiorców jest cykl „Działo się w Suwałkach…” W każdą drugą środę miesiąca również w Muzeum Marii Konopnickiej o godzinie 17.00 będzie można spotkać się ze znawcami historii, literatury, sztuki, kultury. W planach wykład, rozmowa, okazja do wymiany poglądów i wiadomości, a wszystko to przy kawie lub herbacie. Gościem najbliższego spotkania będzie Katarzyna Droga, pisarka, autorka powieści biograficznej o Aleksandrze Piłsudskiej – i właśnie o drugiej żonie Marszałka będzie można porozmawiać z gościem.

Oba te projekty to owoc działań Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego, którego celem jest poszerzanie i popularyzowanie wiedzy o regionie. O zasługach jego członków niech świadczy fakt, iż – jak powiedział doktor Maciej Ambrosiewicz – w ciągu dwóch dekad jego działalności ukazało się dwa razy więcej opracowań dotyczących Suwałk i Suwalszczyzny niż w czasie wcześniejszym.

Najbliższe plany to promocja najnowszego tomu „Rocznika Augustowsko-Suwalskiego”. Jego prezentacji dokona doktor Jacek Łoziński, zaś Zbigniew Fałtynowicz wygłosi wykład, w którym przekaże przekrojowe spojrzenie na badania związane z przeszłością Suwalszczyzny. Są i nieco dalsze ciekawe zamierzenia – zorganizowana we współpracy z Archiwum Państwowym sesja naukowa w stulecie odzyskania niepodległości przez Suwałki, 12 września 2019 roku. Dzień później, jak poinformował dyrektor Brzozowski, będzie miała miejsce szczególna uroczystość – odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica związana z wizytą w Suwałkach Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pomysłodawcą jej wykonania był Janusz Kopciał, w czasie remontu muzeum gipsową tablicę zdjęto, a dzięki staraniom dyrektora Brzozowskiego udało się zebrać fundusze na nową, wykonaną z brązu, której uroczyste odsłonięcie zaplanowano na wrzesień.

Dyrektor także anonsował interesującą ekspozycję, która latem będzie gościć w suwalskiej placówce. Wystawa „Jaćwingowie – zapomniani wojownicy” przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie przedstawia najnowszy stan wiedzy, najciekawsze i najcenniejsze eksponaty, w tym także ze zbiorów suwalskiego Muzeum Okręgowego.

Dodaj komentarz