W tym roku Suwałki będą świętować liczne jubileuszowe wydarzenia. W kalendarzu miejskim znalazło się niemal 200 imprez kulturalnych, sportowych i społecznych. Co nas czeka?

Oprócz sztandarowych, cyklicznych wydarzeń, takich jak: suwalski Kaziuk czy Jarmark Folkloru, a także ważnym dla regionu i kraju rocznic, na mieszkańców miasta i turystów czekają miłe niespodzianki – do programu wydarzeń powrócił Jaćwieski Festyn Archeologiczny organizowany przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach (o szczegółach będziemy informować na naszej stronie). 
 
Warto zwrócić uwagę na kwietniową Rozgrzewkę przed Suwałki Blues Festival 2019. Koncertowi Leszka Cichońskiego będzie towarzyszyć prezentacja programu tegorocznej edycji SBF. Warto zapisać w kalendarzu datę – 11 kwietnia.
 
 
Kolejna nowość – w czerwcu. Koncert z okazji Powitania Lata to na razie tajemnica programowa. Młodzieżowa Rada Miasta Suwałk przedstawiła Suwalskiemu Ośrodkowi Kultury propozycje wykonawców, jakich chciałaby usłyszeć nasza młodzież. Trwa „sprawdzanie dostępności artystów”. Na razie nie wiadomo, kto będzie główną gwiazdą wydarzenia. Ukłon w stronę młodszej publiczności.
 
W lipcu (11 – 14) Suwałki Blues Festival – program poznamy w kwietniu. Z kolei 6 lipca Miejskie Święto Biegania – Reso 10,5.
 
W sierpniu planowane są wydarzenia z okazji 100. rocznicy wyzwolenia Suwałk i kolejna zmiana, bowiem zwykle odbywająca się na przełomie lipca i sierpnia Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry 2019 w tym roku zagra nam w dniach 19 – 23 sierpnia. 
 
Tuż przed końcem wakacji jeden z najlepszych zespołów kameralnych w Polsce – AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia pojawi się na Suwalszczyźnie z gośćmi – wybitnymi przedstawicielami polskiej sceny muzyki klasycznej: wiolonczelistą Andrzejem Bauerem, śpiewakiem Tomaszem Koniecznym i pianistą Januszem Olejniczakiem. Festiwal będzie programowo zaznaczać ważne rocznice dla kultury i sztuki światowej: 110 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci Grażyny Bacewicz. 
 
W ramach wydarzeń festiwalowych odbywać się będą koncerty orkiestrowe, kameralne, warsztaty, spotkania, a także pojedyncze wydarzenia o charakterze edukacyjno- promocyjnym (prezentujące także kulturę Polski północno-wschodniej). Wg ronie artystów zaproszonych do dwudziestej edycji wydarzenia znajdą się wybitni przedstawiciele polskiej sceny muzycznej:
 
Tomasz Konieczny to wyjątkowa postać artystów średniego pokolenia. Po sensacyjnym sukcesie, jaki artysta odniósł w Operze Wiedeńskiej (Staatsoper Wien) mimo młodego wieku zajął już trwałą pozycję w światowej czołówce bas-barytonów śpiewających muzykę niemiecką. Jako jeden z dwóch Polaków (obok Piotra Beczały) jest solistą opery wagnerowskiej w Bayreuth. Utalentowany wszechstronny (debiutował jako aktor w filmie Andrzeja Wajdy pt. „Pierścionek z Orłem w Koronie, pracował także jako reżyser teatralny) osiągnął jednak spektakularny sukces na polu muzyki i rzadkie występy w Polsce stanowią okazję docenienia „na żywo” kalibru jego kunsztu wokalnego. Taka też możliwość zaistnieje podczas „XX Letniej Filharmonii AUKSO”.
 
 
Andrzej Bauer jest wybitnym wiolonczelistą, dla którego wielu kompozytorów dedykowało swoje dzieła. Jeden z najsłynniejszych uczniów prof. Kazimierza Michalika – twórcy współczesnej polskiej szkoły wiolonczelowej. Dzięki uznaniu Witolda Lutosławskiego i otrzymanym z rąk kompozytora stypendium kształcił się u legendarnego Wiliama Pleetha w Londynie. Zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium oraz laureat Międzynarodowego Konkursu „Praska Wiosna” i nagrody Parlamentu Europy i Rady Europejskiej.
 
 
Janusz Olejniczak – pianista o międzynarodowym formacie, laureat VI nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w roku 1970. Ten sukces, a także kunszt artystyczny, który potwierdził na przestrzeni ostatnich lat sprawił, że dziś Janusz Olejniczak jest utożsamiany ze współczesną wizją i idiomem Fryderyka Chopina. Ten fakt wzmocnił także jego udział w filmie Żuławskiego „Błękitna nuta”.
 
 
W nurcie koncertów z pogranicza wystąpi wokalistka Kasia Moś z najnowszym programem. Będzie to premierowy koncert nowych kompozycji zapowiadających kolejny album, który ukaże się w 2019 roku, uzupełniony utworami z płyty „Inspination”. 
 
 
Elementem dopełniającym program artystyczny będzie obecność podczas festiwalu muzyka i trenera z Austrii – Burkharda Dammanna, który poprowadzi otwarte zajęcia – warsztaty oraz wykład na temat zasad fizykoterapii w zawodzie muzyka instrumentalisty, dedykowane przede muzykom i osobom pracującym na scenie.
 
W tym roku usłyszymy twórczość kompozytorów muzyki XIX i XX wieku, a także w repertuar współczesny. W nurcie muzyki współczesnej usłyszeć będzie można muzykę m. in.. Jerzego Bauera, Aleksandra Nowaka, Krzesimira Dębskiego, Jerzego Kornowicza oraz Pawła Mykietyna. Ci trzej ostatni pojawią się także w charakterze gości festiwalowych.
 
 
Wystąpi także „Alternative Ensemble” – kwintet w składzie: Przemysław Duda – skrzypce, kompozycje, aranżacje, Kinga Rębisz-Duda – skrzypce, Jarosław Samson – altówka, Michał Bańczyk – wiolonczela oraz Paweł Stawarz – wibrafon elektroniczny, elektronika.
 
Uwaga, program może ulec zmianie!
 
Jesienią czeka nas kolejną odsłona wydarzenia Sąsiedzi przy stole – tym razem z kuchnią niemiecką w roli głównej.
 

Nadchodzące wydarzenia można śledzić w naszym kalendarzu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj