Kupując samochód z drugiej ręki możemy sporo zaoszczędzić. Nic więc dziwnego, że z tego powodu na taki krok decyduje się bardzo wiele osób a także przedsiębiorstw.

Warto jednak mieć świadomość, że kupowanie używanego samochodu może wiązać się z ryzykiem. Sprzedający nie zawsze jest uczciwy. Zdarzają się przypadki sprzedaży aut skradzionych lub tych, które w przeszłości uległy poważnym uszkodzeniom w wyniku wypadku. Na szczęście, ryzyko takiego nieudanego zakupu możemy zmniejszyć. W jaki sposób? To proste – decydując się na sprawdzenie historii pojazdu.

Czym jest historia pojazdu i jakie informacje możemy w niej znaleźć?

Historia pojazdu to informacje zapisane w bazie danych, które dotyczą konkretnego samochodu. W historii pojazdu znajdziemy informacje na temat właścicieli auta (zarówno aktualnego, jak i poprzednich), dane na temat kradzieży oraz zdarzeń drogowych takich jak kolizje czy wypadki. To jednak nie wszystko. Historia pojazdu to również dane techniczne oraz informacje na temat fabrycznego wyposażenia.

Jak możemy sprawdzić historię samochodu

Jeśli chcemy sprawdzić historię pojazdu musimy poznać numer VIN, czyli wizytówka, która przypisana jest do każdego pojazdu. To właśnie on pozwala nam sprawdzić jakie dane zostały zebrane na temat konkretnego pojazdu. Posiadając numer VIN możemy sprawdzić bazy danych, w których przechowywane są informacje na temat auta, którego zakupem jesteśmy zainteresowani. W tym celu wystarczy nam komputer z dostępem do internetu. Numer VIN znajdziesz zarówno na nadwoziu pojazdu, jak i w jego dokumentach (np. w dowodzie rejestracyjnym).

Czy historia pojazdu jest wiarygodnym źródłem informacji?

To pytanie zadaje sobie wielu kupujących pojazdy. Nie da się ukryć, że jest ono słuszne. Bazy danych są bowiem przechowywane w serwerach, które posiadają konkretnego właściciela – nie można więc wykluczyć nadużyć. Niemniej jednak, historia pojazdu i tak jest znacznie bardziej wiarygodnym źródłem informacji o pojeździe niż np. dokumenty, które przedstawia nam sprzedający (zawsze mogą być bowiem niekompletne).

Nowe technologie – więcej informacji i wzrost bezpieczeństwa

Na szczęście, w dzisiejszych czasach coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym historia pojazdu jest nie tylko lepiej zabezpieczona, ale również może zawierać znacznie więcej danych. Historia pojazdu zapisana za pomocą tej technologii umożliwia nam np. dostęp do archiwalnych zdjęć samochodu. Jednym z rozwiązaniem jest wykorzystanie technologii blockchain, która uniemożliwia manipulowanie informacjami na temat pojazdu. Sporo informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.carvertical.com/pl/historia-pojazdu/.

Podsumowując, każda osoba, która zainteresowana jest zakupem nowego pojazdu powinna zrobić wszystko by poznać numer VIN i przypisaną do niego historię pojazdu. Nie da się bowiem ukryć, że to właśnie ona jest najbardziej miarodajnym źródłem informacji, dzięki któremu możemy zyskać pewność, że kupujemy samochód, który spełni nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz