Oscary – najsłynniejsze i najbardziej pożądane nagrody w branży filmowej, zawsze budzą wielkie emocje. Uhonorowanie w ten sposób ulubionego filmu lub artysty cieszy, a w tym roku radość może być tym większa – wszak o miano najlepszego filmu nieanglojęzycznego walczy polski kandydat – „Zimna wojna”. Szanse na tę wyjątkową nagrodę mają także twórcy tego obrazu: reżyser, Paweł Pawlikowski oraz operator, Łukasz Żal.

Znaleźć się w gronie nominowanych to już wielkie wyróżnienie. Cztery w ten sposób docenione filmy zobaczyć można będzie w czasie trzydniowego przeglądu w augustowskim kinie „Iskra” – „Namiary na Oscary”.

Nie zabraknie oczywiście naszej rodzimej produkcji, której wszyscy gorąco kibicujemy. „Zimna wojna” rozpocznie przegląd – zostanie zaprezentowana w poniedziałek, 25 lutego, o godzinie 17.30. Film był już pokazywany i w kinie „Iskra”, i w ramach prezentacji DKF-u „Kinochłon” (wówczas gościem pokazu była kreująca postać Zuli Lichoń – Joanna Kulig), jednak to ukłon w stronę tych osób, które z różnych powodów nie miały jeszcze okazji go zobaczyć, ale też i sposobność do ponownego obejrzenia tego wyjątkowego obrazu dla fanów rodzimej kinematografii, talentu reżysera oraz wszelkich innych osób z „Zimną wojną” związanych.

Specjalne słowo wstępne dotyczące rozpoczynającego „Namiary na Oscary” filmu wygłosi Błażej Hrapkowicz, krytyk filmowy, filmoznawca.

Podczas uroczystego otwarcia organizatorzy zapraszają na lampkę wina, będzie także specjalna oscarowa ścianka w barwach tegorocznej edycji rozdania nagród, przy której wykonane zdjęcie upamiętni tę szczególną, 91. edycję. Tego samego dnia o godzinie 19.15 zaprezentowany zostanie „Green Book” – film także głęboko osadzony w muzycznych klimatach, również poruszający ważne tematy – przyjaźni, tolerancji, otwartości, pokonywania klasowych i kulturowych barier. Uhonorowany pięcioma nominacjami jest „Green Book” wielkim faworytem tegorocznych Oscarów.

https://www.youtube.com/watch?v=uC-_Gon2p9M

We wtorek, 26 lutego, widzowie zobaczą kontrkandydata „Zimnej wojny” do miana najlepszego filmu nieanglojęzycznego – obraz Alfonsa Cuaróna „Roma”, który zyskał 10 nominacji. Film to popis i reżyserii, i gry aktorskiej (główne role kreują Yalitza Aparicio i Marina de Tavira – obie również nominowane za swoją grę).

Pokaz zamknie kostiumowy film, także doceniony dziesięcioma nominacjami do Oscarów – „Faworyta” Yorgosa Lanthimosa. I ten obraz przynosi ciekawe role kobiet – w rolach głównych zobaczymy nagrodzone Oscarem Rachel Weisz i Emmę Stone, a także Olivię Colman – wszystkie trzy aktorki otrzymały w tym roku nominacje. Akcja rozgrywa się na początku XVIII wieku na dworze angielskim. Schorowana królowa (w tej roli Olivia Colman) sprawy toczącej się wojny z Francją ceduje na swoją przyjaciółkę, lady Sarah (Rachel Weisz), której miejsce u boku władczyni powoli zajmuje Abigail, nowa służąca na dworze (Emma Stone).

Oscarowe prezentacje to okazja do rozmów z ciekawymi gośćmi, dobrymi znajomymi, którzy niejednokrotnie odwiedzali Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon”. Rozmowy z nimi prowadzić będzie gospodarz imprezy – Błażej Hrapkowicz. Pierwszego dnia gościem będzie Sebastian Smoliński, znawca kina amerykańskiego, absolwent kulturoznawstwa i amerykanistyki. O „Romie” opowie z kolei Kuba Mikurda, dziennikarz i filmoznawca, reżyser „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”. Gościem trzeciego dnia przeglądu będzie Jagoda Murczyńska, znawczyni kina azjatyckiego, ale też filmów kostiumowych.

Karnety na trzy filmy – „Green Book”, „Roma” oraz „Faworyta” – kosztuje 36 zł, bilety na pojedyncze projekcje oraz na „Zimną wojnę” – 15 zł.
Rezerwacje i sprzedaż MDK w Augustowie.
Tel. 87 643 36 59 lub 790228560

Namiary na Oscary w Augustowie – przegląd najciekawszych filmów nominowanych do Oscarów 2019

Dodaj komentarz