Wyjątkowość niedzielnego koncertu (17 lutego) wynikła i ze szczególnej uroczystości poprzedzającej muzyczną ucztę dla uszu, i z kompozycji, które usłyszeć można było podczas owego wydarzenia. Gdy dodamy, że podczas koncertu „Na Walentynki – muzyka filmowa” swą muzyczną wrażliwość i wirtuozerię zaprezentował genialny, ceniony pianista, Maksym Rzemiński, wówczas gorące reakcje publiczności są jak najbardziej zrozumiałe.

Wieczór rozpoczęło wręczenie nagród i stypendiów Miasta Suwałki w dziedzinie kultury. Trzy stypendia gwarantują powstanie ciekawych projektów ściśle związanych z muzyką. Jan Czerniecki od lat działa w suwalskim środowisku muzycznym, współtworzył różne zespoły, ostatnio – SUSZ. To właśnie z nim nagranie płyty z autorskimi kompozycjami do wierszy Bolesława Leśmiana umożliwi otrzymane stypendium.

Nazwisko drugiej stypendystki, Justyna Reukść-Raubo, kojarzy się z pewnością wszystkim suwalczanom z Letnią Filharmonią AUKSO. Piękny jubileusz – dwudziestolecie tego muzycznego przedsięwzięcia – to okazja do stworzenia wydawnictwa dokumentującego te dwie dekady letnich spotkań z muzyką poważną.

Suwalczanie doczekają się także pierwszego musicalu umiejscowionego w naszym mieście – „Praczki z Wesołej” zrealizuje dzięki stypendium Grzegorz Bogdan, ceniony muzyk i kompozytor.

Stypendystom gratulacje składali zastępca prezydenta, Ewa Beata Sidorek oraz przewodniczący Rady Miejskiej, Zdzisław Przełomiec. Po chwili na scenie zrobiło się naprawdę tłoczno, bo pojawili się na niej uhonorowani nagrodami zespołowymi i indywidualnymi w dziedzinie kultury. Laureatami zostali grupa taneczna TEAM KROPKI, zespół „Beciaki” oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Doceniono także młodych akordeonistów – Błażeja Balukiewicza, Dawida Andruszkiewicza i Bartosza Żylińskiego oraz tancerzy – Filipa Shramko i Marharytę Shramko. Nagrodzono także wielu pracowników Suwalskiego Ośrodka Kultury, instruktorów pracujących z dziećmi i młodzieżą, rozwijających u swoich podopiecznych twórcze pasje.

Nagrody otrzymali także pracownicy Muzeum Okręgowego w Suwałkach – kustosz Eliza Ptaszyńska została doceniona za inicjowanie działań o wielkiej wartości kulturalnej. Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku dzięki jej staraniom i pozyskanemu wsparciu sponsorów arcyciekawa wystawa „Juliusz Kossak 1824-1899 ǀ Wojciech Kossak 1856-1942” pozwoliła suwalczanom lepiej poznać sylwetki i twórczość tych wielkich malarzy.

Wyjątkową, bo jubileuszową nagrodę Miasta Suwałki w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego otrzymał Adam Żulpa od dwudziestu lat pracujący na stanowisku zastępcy dyrektora Muzeum Okręgowego, zaś od czterdziestu lat związany zawodowo z Biurem Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Muzeum Okręgowym w Suwałkach, autor licznych publikacji oraz współtwórca plenerowych imprez – m.in. Pikniku Kawaleryjskiego.

Maksym Rzemiński z Suwalską Orkiestrą Kameralną wykonał muzykę filmową, takich m. in. kompozytorów jak Ennio Morricone, Waldemar Kazanecki, Hans Zimmer, Angelo Badalamenti, Wojciech Kilar, John Williams czy zmarły pół wieku temu Krzysztof Komeda. Momentami zdawało się, iż Rzemiński wplata fragmenty innych kompozycji. I tak chyba w muzykę Wojciecha Kilara z „Rodziny Połanieckich”, pianista wsztukował parę taktów kompozycji jazzmana Andrzeja Kurylewicza znanej z kolei z serialu „Lalka”.

Nastrojowe światło, wizualizacje nawiązujące do klimatu święta będącego motywem przewodnim koncertu, oryginalne dekoracje – to wszystko było udanym dopełnieniem muzyki i sprawiło, że niedzielny wieczór na długo pozostanie w pamięci. Tym bardziej, że jego nastrój, klimat i magię można było niejako zabrać do domu dzięki płytom Maksyma Rzemińskiego – „Inception” i „Maximus”, które artysta chętnie podpisywał fanom muzyki filmowej prezentowanej w takiej niecodziennej formie.

foto: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Pełna lista nagrodzonych wraz z uzasadnieniami znajduje się na stronie Urzędu Miasta Suwałki.

Leave a Reply