W swoim debiucie reżyserskim Paul Dano zabiera widzów w podróż w czasie – miejscem akcji w „Krainie wielkiego nieba” są amerykańskie przedmieścia przełomu lat 50. i 60. W świecie na pozór idealnie uporządkowanym, niemal idealnym, toczy się życie niewielkiej rodziny: Jerry i Jeanette oraz ich syn Joe niedawno dołączyli do tej społeczności, nie są zbyt majętni, w poszukiwaniu pracy przenoszą się z miejsca na miejsce.

Kameralne grono bohaterów dotykają rozmaite problemy – kryzys uczuć, związku, autorytetu. Jerry traci pracę, w desperacji – ale też by odsunąć na czas jakiś konieczność podejmowania ważkich decyzji – wyjeżdża jako ochotnik do gaszenia olbrzymiego pożaru w okolicy. Pozostawiona sama sobie Jeanette niejako wyzwala się z roli żony, pod nieobecność męża próbuje innych wzorców zachowań, poniekąd wraca do minionych lat wcielając się w rolę uwodzicielki, kochanki.

Zdarzenia widzimy z perspektywy trzeciego członka rodziny – czternastoletni Joe jest powiernikiem rodziców, wysłuchuje ich zwierzeń, zna ich rozterki i dylematy. Chłopak stara się posklejać tę rozpadającą się rodzinę, ale to zadanie niełatwe – czy w ogóle możliwe?

Paul Dano dokonał znakomitego doboru aktorów – w obsadzie zobaczymy Carey Mulligan, Jake’a Gyllenhaala, Eda Oxenboulda oraz Bill’ego Campa. Wyciszony, kameralny obraz pozwala docenić to, co dzieje się między odwórcami głównych ról, emocje przekazane w gestach, spojrzeniach. Na uwagę zasługuje także praca samego reżysera, to mocny debiut, wróżący Dano znanemu dotąd ze świetnych kreacji aktorskich (choćby z ról w “Love & Mercy”, „Zniewolonym” czy też „Wojnie i pokoju”) sukcesy i na tym polu twórczej działalności.

Kraina wielkiego nieba / SCOTT GARFIELD

Film „Kraina wielkiego nieba” obejrzeć można będzie w ramach spotkań augustowskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kinochłon”, w kinie „Iskra”, w poniedziałek, 11 lutego, o godzinie 19.15. Gościem pokazu będzie Jakub Socha, krytyk filmowy, który w magazynie dwutygodnik.com kieruje działem filmowym. Jest współautorem poświęconej filmowi dokumentalnemu – w różnych jego odsłonach – książki „DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami”, publikował w „Kinie” i w „Filmie”.

Rezerwacje i sprzedaż biletów: MDK lub na godzinę przed seansem w holu kina.
Rezerwacje/info: 87 643 36 59 lub 790 22 85 60

To niejedyny warty uwagi film, który w lutym zobaczyć można będzie w ramach propozycji DKF-u „Kinochłon”. Już 25 lutego rozpocznie się trzydniowa prezentacja „Namiary na Oskary”, czyli przegląd najciekawszych filmów nominowanych do Oscarów 2019. Zobaczyć będzie można między innymi polskiego kandydata do tej wyjątkowej nagrody – „Zimną wojnę”, która jak wyjawił Bartosz Świerkowski z Augustowskich Placówek Kultury, zawsze gromadzi komplet widzów.

Dodaj komentarz