Reklama
- Reklama -

Wielebny W. w DKF-ie

W środę, 6 lutego o godz. 18.00 w cyklu DKF – temat buddyzmu, który uchodzi za najbardziej pokojową religię świata, ale ma takich przedstawicieli jak Wielebny Wirathu, który od lat nawołuje do nienawiści i podżega do czystek etnicznych.

Najlepszy film o prawach człowieka 15. Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity 2018. Ostatnia część tzw. filmowej trylogii zła Barbeta Schroedera, rozpoczętej w 1974 roku filmem o generale Idi Aminie Dadzie („Idi Amin – autoportret”), a kontynuowanej w 2017 roku portretem kontrowersyjnego prawnika Jacquesa Vergèsa („Adwokat terroru”). 

Opis festiwalowy (za Filmweb.pl):

Buddyzm u podstaw opiera się na niestosowaniu przemocy, pokoju, miłości i zrozumieniu. Najbardziej pokojowa religia świata ma jednak nawołujących do nietolerancji kaznodziejów nienawiści. Wpływowa postać i szanowany mnich z Birmy, znany jako Wielebny Wirathu od lat rozpowszechnia antymuzułmańską retorykę nienawiści i podżega do etnicznych czystek. W publicznych przemowach, kazaniach, nagraniach na DVD i wypowiedziach w mediach społecznościowych głosi antyislamskie przesłanie, utrzymując, że stanowiący zaledwie 4% ludności Birmy muzułmanie zagrażają bezpieczeństwu kraju i że istnieje ryzyko jego wrogiego przejęcia. Porównuje ich do zwierząt i apeluje, by zostali wykluczeni społecznie, ekonomicznie i politycznie.

Ekstremistyczne stwierdzenia Wirathu zebrały krwawe żniwo, wywołując śmiertelne zamieszki, w tym pobicia i podpalenie muzułmańskich meczetów, sklepów i domów. Postrzegane jako czyste nawoływanie do ludobójstwa spotykają się z bierną reakcją rządzącej krajem junty wojskowej. Film, nakręcony jeszcze przed największą eskalacją aktów ludobójstwa na birmańskich muzułmanach Rohingya w 2017 roku, jest ostatnią częścią tzw. filmowej trylogii zła Barbeta Schroedera, rozpoczętej w 1974 roku filmem o generale Idi Aminie Dadzie („Idi Amin – autoportret”), a kontynuowanej w 2017 roku portretem kontrowersyjnego prawnika Jacquesa Vergèsa („Adwokat terroru”). Podobnie jak w poprzednich filmach, reżyser skupia się na pokazaniu głównego bohatera. Obserwujemy zadowolonego z siebie, żądnego władzy religijnego dyktatora głoszącego oparte na islamofobii nacjonalistyczne hasła i nauczającego w tym duchu tłumy zwolenników, w tym mnichów.

Tło historyczne stanowią bogate materiały archiwalne, a filmy z telefonów komórkowych i materiały z mediów społecznościowych ukazują okrutne efekty retoryki Wirathu. W erze Donalda Trumpa (którego Wirathu jest fanem), Farage’a i Le Pen, film w doskonały sposób ukazuje również mechanizmy powstawania i funkcjonowania nacjonalizmów.

W naszym konkursie można wygrać  pojedyncze bilety na pokaz tego filmu w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wystarczy do 6 lutego do godz. 9.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Co symbolizuje Ruch 969, z którym w 2001 roku związał się Ashin Wirathu? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrały: Marina Łazarska i Joanna Strzała.

Najnowsze artykuły

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich – kampania „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach wraz z Województwem...

Rózga od Mentzena dla koalicji Tuska – symboliczna akcja Konfederacji

Dziś, w Mikołajki, lokalni działacze Konfederacji w naszym mieście...

Kryptowaluty. Ponad 38% Polaków słyszało bądź spotkało się z tym, że ktoś został oszukany

Już ponad 38% dorosłych Polaków słyszało o tym, że...

Spotkaj się z siatkarzami

Już dziś, w mikołajkowy wieczór 6 grudnia w  CH...

Alicja w Krainie Czarów – przed nami taneczna podróż pełna magii i wyobraźni

Serdecznie zapraszamy na niezwykły spektakl oparty na klasycznej powieści...
Reklama

Pozostałe artykuły

Wkrótce XX Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”. Monodram Gabrieli Muskały otworzy festiwal

Już po raz dwudziesty w Suwałkach odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Monodramu „O Złotą Podkowę Pegaza”, którego celem jest promowanie sztuki monodramu w Polsce. W...

Saint-Exupéry. Zanim powstał Mały Książę w kinie (bilety)

Od 20 grudnia w Cinema Lumiere będzie można obejrzeć wyjątkowy film o życiu jednego z najbardziej znanych autorów literatury XX wieku – Antoine’a de...

Epicka podróż do Śródziemia: „Władca Pierścieni: Wojna Rohirrimów” (bilety)

Miłośnicy Śródziemia, przygotujcie się na spektakularny powrót do świata stworzonego przez J.R.R. Tolkiena! Od 13 grudnia w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie można zobaczyć...