12 mln złotych dla seniorów i maluchów

pieniadze_PL

Prawie 10 milionów na opiekę nad najmłodszymi i ponad dwa miliony dla seniorów otrzymały w tym tygodniu podlaskie samorządy z rządowych programów Senior+ i Maluch+. W dwunastu podlaskich gminach powstaną kluby dla osób starszych, a najmłodszym mieszkańcom regionu zostaną zapewnione miejsca w żłobkach.

Źródło: Wrota Podlasia

Z programu „Maluch+ 2019” na rozwój i utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych trafi do województwa podlaskiego 9,8 mln zł. Dzięki tym środkom powstanie 555 nowych miejsc dla najmłodszych w żłobkach i klubach malucha. Z kolei blisko 2,2 mln zł otrzymają samorządy z woj. podlaskiego na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+.

W województwie podlaskim z programu skorzysta dwanaście placówek samorządowych i niepublicznych. Żłobki powstaną m.in. w gminach Siemiatycze, Supraśl i Suwałki. Te trzy samorządy otrzymają prawie 3,97 mln zł wsparcia na utworzenie i funkcjonowanie 166 nowych miejsc opieki dla najmłodszych. Dofinansowanie z programu Maluch + otrzymały również podmioty niepubliczne – dzięki wsparciu w kwocie ponad 2,65 mln zł utworzą 389 miejsc dla najmłodszych i zapewnią ich funkcjonowanie w trzech gminach.

W tegorocznej edycji programu w regionie powstanie dwanaście klubów seniora. Z nowych miejsc aktywnego wypoczynku skorzystają mieszkańcy m.in. Turośni Kościelnej, Suwałk, Perlejewa, Czyżewa, Bociek czy Hajnówki. Powstanie 190 miejsc w nowych klubach, a dofinansowanych będzie kolejne 280 w placówkach już istniejących.

W 2015 roku, po pierwszym roku działania programu Senior+, w woj. podlaskim funkcjonowało osiem placówek dla seniorów zapewniających im 189 miejsc. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu samorządów do końca tego roku seniorzy w regionie będą mieli do dyspozycji w sumie 73 Dzienne Domy i Kluby z 1931 miejscami. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w 2015 r. w województwie podlaskim istniało 68 placówek zapewniających 2341 miejsc opieki dla dzieci do lat trzech. Na koniec 2019 r. takich miejsc ma być 4628.

Dodaj komentarz