Jeżeli nie potrafisz zacząć sprzątać, zamień w swojej głowie “muszę” na “chcę”. Będzie Ci znacznie łatwiej! A wiesz dlaczego? Bo sprzątanie zaczyna się w głowie. Jeżeli zmienisz swoje myślenie na temat porządków, szybko znajdziesz motywację. W końcu z czystego mieszkania płynie wiele korzyści. Przekonaj się!

1. Cel to podstawa

Dom powinien spełniać swoją podstawową funkcję – być oazą spokoju i wytchnienia w tym zabieganym świecie. Nie zawsze musi być idealnie wysprzątany, jednak bardzo często bałagan przeszkadza nam w “ładowaniu akumulatorów” na następny dzień. Warto więc postawić sobie cel sprzątania np. nie chcę, aby coś przeszkadzało mi w czerpaniu radości z pięknego dnia. Jeżeli brudne okna Ci w tym przeszkadzają, to po prostu je umyj. Pomyśl sobie: “chcę cieszyć się każdym promieniem słońca. Osiągnę to, myjąc okna”. I już! Każdy oczywiście ma inne podejście do tego typu spraw i każdy musi je wypracować sam. Warto próbować!

2. Plan “małych kroków”

Działanie na zasadzie “małych kroków” to najlepsza metoda sprzątania. W końcu wszystko, czego się uczymy, przychodzi z czasem – podobnie jest z porządkami. Jeżeli postanowimy sobie, że całą sobotę spędzimy nad zmywaniem podłóg, kuchenki, mikrofali, prysznica… to robi się z tego lista, której na pewno nie podołamy. Właśnie dlatego warto rozpisywać sobie listę zadań na cały tydzień. Taki sposób działania na pewno nie skończy się rozczarowaniem!

3. Priorytety – od tego zacznij

Gdy mamy już listę rzeczy do posprzątania, warto ustalić, która z nich jest najważniejsza i od niej właśnie zacząć. Na początku zaczynamy od miejsc, które najbardziej nam przeszkadzają. Później określamy realne terminy wykonania kolejnych zadań. Zazwyczaj najtrudniejsza jest organizacja szafek i garderoby. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć to najlepiej wszystko wyjmij i pogrupuj. Potem czas na czystkę – rzeczy nieużywane oddaj bądź wyrzuć. Na koniec ułóż wszystko w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Prawda, że proste?

4. Odpowiedzialne odkurzanie

Jeżeli chcemy, aby dom błyszczał i po sprzątaniu wyglądał pięknie zdecydowanie dłużej, warto zainwestować w jak najlepsze worki do odkurzacza. Firma WORWO ma w swoim asortymencie produkty, które ograniczają emisję kurzu praktycznie do zera! Ponadto eliminują alergeny, a ich produkcja jest niemal całkowicie bezodpadowa. Spróbuj!

5. Ma być pięknie!

Jeżeli mieszkanie jest już posprzątane, ale dalej nie spełnia Twoich oczekiwań, może warto pomyśleć nad ciekawymi dodatkami. Inspiracje można znaleźć praktycznie wszędzie – zaczynając w Internecie, kończąc na ciekawych rozwiązaniach u znajomych bądź rodziny. Dobrym pomysłem są także elementy wystroju, które samodzielnie można przygotować. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

Leave a Reply