– Będziemy siecią, stowarzyszeniem i think tankiem. Ale przede wszystkim będziemy nową siłą – mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska, prezeska Fundacji „Soclab” z Białegostoku. To – obok Łukasza Gibały, Jana Śpiewaka i Mateusza Klinowskiego – jedna z liderek i liderów nowej, międzymiastowej organizacji, która swojego przedstawiciela ma również w Suwałkach.

„Energia Miast” rozpoczęła właśnie swoje działania. Powstanie „Energii Miast” zostało ogłoszone w zabytkowym budynku dawnego dworca kolejowego Kraków Główny. Nie został on wybrany przypadkowo. – To miejsce kojarzy się z połączeniami międzymiastowymi, a je właśnie tworzymy – mówi Łukasz Gibała. Lider stowarzyszenia „Kraków dla Mieszkańców” i krakowski radny zwraca uwagę na fakt, że mieszkańcy wielu polskich miast na co dzień borykają się z podobnymi problemami: korkami, smogiem czy brakiem zieleni.

Energia Miasta ma być połączeniem wiedzy, doświadczenia samorządowców i pasji lokalnych liderek i liderów. Ma być też organizacją, w której polityka będzie pełnić drugorzędną rolę.

Do „Energii Miast” dołączyli już lokalni liderzy i samorządowcy z wielu polskich miast. Na pokładzie są między innymi prezeska stowarzyszenia „Tak dla Łodzi”, była radna i kandydatka na prezydenta Łodzi Urszula Niziołek-Janiak, Tomasz Olszówka – radny Tarnowa i kandydat na prezydenta tego miasta, a także radny Suwałk – Wojciech Pająk.

Liderki i liderzy stowarzyszenia zapowiadają, że pierwszym tematem, jaki podejmą, będzie energetyka obywatelska. – W tej inicjatywie chodzi o takie zaplanowanie działań, żeby przynosiły wymierne efekty, a nie dokumenty na półkę. Dlatego stowarzyszenie skupia praktyków. Ja liczę na dużo pomysłów dla Suwałk, w których wiele projektów można rozpocząć pilotażowo i obserwować efekty – komentuje Wojciech Pająk, dodając, że Energia Miast będzie wnosić do dyskusji publicznej takie wątki, które są totalnie pomijane przez partie, a mają coraz większy wpływ na nasze życie.

W praktyce oznacza to pracę na rzecz promocji innego podejścia do rozwiązywania problemów, włączanie w to mieszkańców i uwolnienie energii i potencjału, które są w każdym mieście.
Na zdj. radny Wojciech Pająk, for. arch. Niebywałych Suwałk,
© 2018 Wojciech OTLOWSKI

Dodaj komentarz