Podobno na północ od Warszawy nie ma w naszym kraju gór. Fundacja Kierunek Ultra z Suwałk nie chce się z tym zgodzić i organizuje pierwszy w Polsce, prawdziwie górski bieg poza górami. Już 14 kwietnia, na drugi dzień po znanym już w środowisku biegu Ultra Hańcza zaprasza na bieg Jesionowa Cross. Trzy dystanse do wyboru: 5, 10 i 15 km i zapierające dech w piersiach przewyższenia, odpowiednio: 250, 500 i 750 metrów! Gdzie da się zorganizować tak niezwykła imprezę?

Kilka kilometrów na północ od Suwałk znajduje się ośrodek WOSiR Szelment z jeziorem Szelment Wielki i Górą Jesionową. Na jeziorze działa 1000-metrowy wyciąg elektryczny dla nart wodnych i wakeboardu, na zboczach Jesionowej wyciągi dla narciarzy i snowbordzistów. W lecie – narty wodne, w zimie – białe szaleństwo, zatem wiosna ma należeć do biegaczy.

Jesionowa Góra wznosi się na wysokość 252 m n.p.m. ale u podnóża ma tylko 192 m, co daje teoretyczne przewyższenie 60 m! Trasa biegu ma postać pętli o długości 5 km i przewyższeniu 250 m, zawodnicy bowiem 5 pięć razy wbiegają na szczyt, za każdym razem zdobywając Jesionową z innej strony. Oczywiście, jeśli wybiorą najkrótszy dystans. Przy 10 km pokonają pętlę dwa razy, przy 15 km – trzy; ci ostatni zdobędą zatem Jesionową 15 razy! Góra jest dla narciarzy, nie ma tam za wiele ścieżek czy dróg. Większość trasy to trawiaste murawy, bezdroża i wąskie singletracki – przy prawdopodobnym wiosennym błocie, będą nie lada wyzwaniem. Urozmaicona jest też rzeźba terenu – południowe stoki są łagodniejsze, północne bardziej strome – charakterystyka i długość poszczególnych podbiegów i zbiegów będą zatem bardzo różne. Z pewnością nikt nie będzie się nudził.

Żeby górski charakter trasy dodatkowo podkreślić, organizatorzy zgłosili imprezę do ITRA. Dużych punktów do UTMB prawdopodobnie nie będzie, ale każdy z zawodników zostanie indywidualnie oceniony i dostanie punkty za swój wynik (tzw. Performance Index). Przepustka do Wielkiej Pętli wokół Mount Blanc może to nie jest, ale ostre przetarcie przed górami – na pewno.

Zapisy na bieg już ruszyły, dostępne są tutaj: https://elektronicznezapisy.pl/event/3450.html

Fundacja Kierunek Ultra – coraz prężniej działający organizator imprez sportowych w Polsce północno- wschodniej, organizują m. in.:

Ultramaraton Ultra Hańcza – 13 kwietnia 2019, dwa dystanse do wyboru (63 km i 1000 m przewyższeń i 28 km), trasa prowadzi przez urokliwe tereny Suwalskiej Parku Krajobrazowego, start i meta przy starym młynie Turtul.

Predathlon Turtul – 1 września 2019, zawody multisportowe (rower – kajak – rower – bieg) o całkowitej długości ok. 70 km, trasa w Suwalskim Parku Krajobrazowym.

Biegun Zimna – trzydniowa impreza sportowo- kulturalna, łączącą zawody biegowe z projekcjami filmowymi i spotkaniami z podróżnikami i biegaczami. Termin: styczeń/luty

Grand Prix Folwarku Hutta – cykl 5 biegów organizowanych na tej samej 10 km trasie w miesięcznych odstępach, od lutego do czerwca, w północnej (bardziej pagórkowatej części Wigierskiego Parku Narodowego.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z zeszłorocznej edycji biegu Ultra Hańcza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj