Niecodzienny wernisaż miał miejsce w piątek, 15 marca, w foyer Suwalskiego Ośrodka Kultury. Wyjątkowość tej prezentacji wynikała z mnogości podmiotów twórczych – młodych uczestników zajęć prowadzonych przez Mieczysława Iwaszko. Od września do grudnia powstawały prace, a wszelkie działania twórcze były w pełni autonomiczne: począwszy od wyboru techniki i formatu do tematyki, sposobu ujęcia artystycznej wizji. Dlatego też jest to bardzo różnorodna, dostarczająca mnóstwa wrażeń i inspirująca bogactwem twórczych koncepcji ekspozycja.

Jak powiedział otwierający spotkanie opiekun pracowni plastycznej, Mieczysław Iwaszko, wszystkie prace powstały z potrzeby serca, nie było żadnej zadaniowości. Każdy z młodych twórców samodzielnie podjął decyzję, przemyślał wszelkie aspekty pracy, a co bardzo cenne – dzięki publikacji towarzyszącej wystawie odbiorcy mogą poznać indywidualne opisy zdradzające źródła inspiracji, tajemnicę artystycznego spojrzenia na świat.

Najmłodsi adepci uczestniczący w zajęciach w pracowni malarskiej w ramach grupy młodzieżowej to trzynastolatkowie, górna granica wieku nie jest wyznaczona, zatem bywają tu i osoby dorosłe. Wszystkich łączy wielka wrażliwość, chęć twórczych poszukiwań, pragnienie znalezienia takiego nieoczywistego sposobu wyrażenia swoich uczuć, emocji, myśli. Kolejna cecha wspólna to chęć rozwijania się, doskonalenia.

Pasjonaci twórczego działania na niwie sztuk plastycznych mają w Suwalskim Ośrodku Kultury szerokie grono instruktorów wspierających te próby. Mieczysław Iwaszko przywołał nazwiska tych osób – to Halina Mackiewicz, Kazimierz Gomułka, Jerzy Malinowski. Od lat wspólnie dbają o rozwój artystyczny młodego pokolenia. Efekty tych działań są prezentowane właśnie podczas tego typu imprez. To okazja do pochwalenia się osiągnięciami, wymiany doświadczeń, poglądów, pokazania i zobaczenia prac w szerszej perspektywie.

Jak podkreśliła Alicja Andrulewicz, wystawa ta to wspólne dokonanie i Mieczysława Iwaszko, i młodzieży. Wyznała, że często zagląda do pracowni malarskiej, gdy odbywają się tam zajęcia i zawsze podziwia atmosferę skupienia, twórczą pasję, cierpliwość i talent malujących. Dziękowała współtwórcom książki – redaktorce Anatolii Gagackiej, odpowiedzialnemu za fotografie Bogusławowi Wasilewskiemu, recenzentowi – Wiesławowi Szumińskiem.

Ciepłe słowa przekazał także Ignacy Ołów. Zastępca dyrektora wspomniał szkolne lata autora – gdyż był on wychowawcą klasy, do której uczęszczał Mieczysław Iwaszko. Ignacy Ołów wyraził podziw dla pracowitości i determinacji byłego wychowanka, obecnie kolegi. Podziękował także publicznie Lorecie Uździło, której obraz „Miłość w sile natury” będzie ozdabiał okładkę płyty z nagraniami suwalskiego chóru.

A to nie jedyny taki artystyczny mariaż. W ramach projektu „Dedal w Ośrodku Kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna” wydana została płyta z nagraniami zespołu SOHO. To pierwsza formacja, w której udzielał się znany suwalski muzyk, twórca i animator kultury – Paweł Bydelski. Na okładce tej publikacji umieszczona została praca Zuzanny Berezeckiej.

Gwarno i radośnie było na piątkowym wernisażu – młodzi twórcy z dumą prezentowali swoje dzieła rodzinie i znajomym. Miłym prezentem dla każdego z nich był własny egzemplarz książki „Duchowość w sztukach wizualnych Pracowni Sztuk Pięknych SOK – dzienniki humanistyczne”.

Warto wspomnieć o tym, że dla wielu uczęszczających na zajęcia do pracowni plastycznej udział w nich jest okazją do zdobycia umiejętności potrzebnych do kontynuowania nauki na studiach, na kierunkach artystycznych. Imponujące grono osób przewinęło się przez te czternaście lat funkcjonowania pracowni Mieczysława Iwaszki. Wielu z nich studiuje, pobiera nauki w Liceum Plastycznym w Supraślu. Na szczęście wciąż przychodzą nowi, zatem pracy – ale i radości z osiągnięć podopiecznych instruktorowi na pewno nie zabraknie.

Szkoda tylko, że wernisaż wystawy odbył się w tym samym czasie, co otwarcie ekspozycji “Judaika w sztuce ludowej” w Muzeum Okręgowym, zatem wielbiciele sztuki zmuszeni są do dokonywania trudnych wyborów…

Książka towarzysząca wystawie została wydana dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna”, tytuł projektu: „Dedal w Ośrodku Kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja artystyczna”. Publikacja będzie dostępna w Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach, bibliotekach szkolnych w regionie i książnicach na terenie gmin powiatu suwalskiego. Wystawa w Suwalskim Ośrodku Kultury będzie prezentowana do 30 kwietnia.    

Dodaj komentarz